Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Transport i podziemne składowanie CO2 jest bezpieczne

Unijne rozwiązania zmierzają w kierunku wdrażania technologii CCS, czyli wychwytywania i składowania CO2. Przeciwnicy tej technologii wskazują na niebezpieczeństwa związane z podziemnym składowaniem CO2 i nieszczelnością złóż, jednak wychwytywanie CO2 w elektrowniach, jego transport i podziemne składowanie jest bezpieczne.

O tym, aby składowanie CO2 było bezpieczne, mówi dyrektywa CCS, która weszła w życie 25 czerwca br. Opisane są w niej szczegółowe wymagania, które musi spełnić inwestor przygotowując złoże do składowania. Jeżeli zostaną spełnione te warunki, to nie ma szans na to, aby CO2 uwolnił się spod ziemi i stanowił zagrożenie dla ludzi.

To podobna technologia do stosowanego podziemnego składowania gazu, mówi Jacek Piekacz, przewodniczący Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych, dyrektor Vattenfall ds. współpracy z Unią Europejską, który  przypomina, że gaz czy ropa jest składowany pod ziemia przez miliony lat.

Gaz jest wybuchowy, a nie obawiamy się go składować w podziemnych zbiornikach, gdzie jest pompowany, a potem wydobywany. Uważamy, że jest to normalne. Technologia CCS jest podobna, tyle że CO2 składowany będzie jeszcze głębiej niż gaz w magazynach. CO2 zostanie raz wtłoczony, a otwór dokładnie zaplombowany.

Dyrektywa CCS nakazuje, że takie złoże musi być szczegółowo monitorowane, nie tylko w okresie zatłaczania, ale także przez 20 lat po zakończeniu składowania przez operatora składowiska. Przez kolejnych 30 lat monitoringiem złoża zajmować się będzie wyspecjalizowana agenda rządowa. W przypadku, gdyby nastąpiło jakiekolwiek uwalnianie CO2, podjęte zostaną działanie zabezpieczające, kosztami których obciążony zostanie operator składowiska.

Składowanie CO2 następować będzie w 3 miejscach: wyeksploatowanych zbiornikach ropy lub gazu. Jeśli nie wydobywa się z nich ropa i gaz, to nie będzie się wydobywał także CO2. Inna możliwość to składowanie CO2 w zasolonych wodach znajdujących się poniżej 1 tys. metrów. Są to złoża znacznie bardziej pojemne w przypadku Polski i innych krajów europejskich, niż złoża ropy i gazu. Wtłoczony pod ciśnieniem, w stanie ciekłym, CO2 wypełni przestrzeń pomiędzy znajdującymi się tam skałami, a także częściowo rozpuści się w słonych wodach. Nie ma szans na to, aby wydostał się na powierzchnię.

Jednorazowy wyciek CO2 na powierzchnię miał miejsce w Kamerunie. Nie był to jednak CO2 zatłoczony, lecz naturalny CO2 znajdujący się płytko pod dnem jeziora. Tak jak płytko pod ziemią znajdują się zbiorniki naturalnego gazu i ropy, tak też znajdują się naturalne zbiorniki CO2. W Polsce taki zbiornik jest np. w okolicach Muszyny, skąd wydobywa się codziennie kilkanaście ton CO2. Takie miejsca są np. także we Francji, gdzie są atrakcją turystyczną.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: John Giles AP

Dodano: 2009-11-12

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej