Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego już otwarte

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE) otwarto oficjalnie na Politechnice Krakowskiej, 9 października 2014 r. To unikatowe centrum naukowo-badawcze, w którym na dużą skalę prowadzone będą badania technologii energooszczędnych, rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych oraz komfortu użytkowania budynków niskoenergetycznych.

W uroczystym otwarciu Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego uczestniczyli m.in. marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak. Jak podkreślili, MLBE ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Politechniki Krakowskiej i Małopolski jako regionu innowacji.

Budownictwo energooszczędne jest ważnym obszarem gospodarki, w którym Małopolska może się specjalizować. Wskazaliśmy je w programie rozwoju Małopolski jako jedną z inteligentnych specjalizacji regionu. Mamy potencjał, znakomite zaplecze intelektualne i kadry, a teraz to nowoczesne laboratorium, które służyć będzie i Politechnice, i mieszkańcom Małopolski. Wiążemy z tym wyjątkowym laboratorium duże nadzieje, powiedział podczas uroczystości marszałek  Marek Sowa.

Jak przypomniał rektor prof. Kazimierz Furtak, specjaliści Politechniki Krakowskiej od ponad 20 lat zajmują się zagadnieniami energooszczędności w budownictwie. W tym laboratorium realizowana będzie w sposób nowoczesny misja uczelni - służby gospodarce i społeczeństwu przez rozwiązywanie problemów technicznych i technologicznych, stojących przed ludzkością. Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego jest owocem interdyscyplinarnej współpracy specjalistów różnych dziedzin i będzie miejscem, w którym prowadzone będą w międzybranżowych zespołach ważne badania naukowe. To jedyne takie w Polsce 'żywe' laboratorium do prowadzenia kompleksowych badań energooszczędnych technologii, materiałów i instalacji. Będą z niego korzystać naukowcy i studenci, ale także przedsiębiorcy czy producenci materiałów, powiedział rektor PK.

Projekt, wart ponad 20 mln zł, został dofinansowany z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

źródło i zdjęcie: Politechnika Krakowska

Dodano: 2014-10-11

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej