Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Polska chce zostać liderem w składowaniu CO2 pod ziemią

Jeszcze w tym roku Unia Europejska podejmie decyzję, którym krajom Wspólnoty przyzna pieniądze na eksperymentalny projekt składowania CO2 pod ziemią. Do podziału jest 12 miliardów euro. Po miliardzie na każde z dwunastu miejsc, w których będzie składowane CO2.

Dzięki temu będziemy płacić mniejsze (być może nawet o jedną trzecią) kary za emisję CO2. Polska obecnie emituje ponad 300 mln ton CO2 rocznie, co stanowi 8 proc. emisji w Unii. Wynika to z faktu, iż polska gospodarka w 98 proc. jest wciąż oparta na węglu.

Do końca roku Unia rozdzieli pieniądze, a dostaną je ci, którzy będą najlepiej przygotowani.  Dlatego też Ministerstwo Środowiska przyspieszyło prace nad ustawami, które pomogą zdobyć unijne fundusze. Polska zaproponowała dwa miejsca składowania CO2 - z tego więc tytułu może uzyskać dwa miliardy. Składowanie CO2 zaproponowano w Bełchatowie i Kędzierzynie, gdzie znajdują się kopalnia węgla brunatnego i zakłady azotowe.

źródło: PAP
zdjęcie: www.garnek.pl

Dodano: 2009-11-16

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej