Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Gęstość - czy jest przyjazna środowisku?

Podstawowym parametrem, który opisuje beton komórkowy wykorzystywany do budowania ścian jest jego gęstość. Wybierając pomiędzy cegłą silikatową, pustakiem ceramicznym czy betonem komórkowym, zadajemy sobie pytanie: w którym przypadku będą mniejsze straty ciepła w wybudowanym budynku? Warto też zastanowić się nad ekologią i, jeśli wiemy, że nie ucierpi na tym jakość wykonania budynku, wybierać materiał bardziej przyjazny środowisku.

Jak ma się do tego owa gęstość? Jeżeli materiał budowlany ma większą gęstość to znaczy, że do jego produkcji zużyto więcej surowców. Tym samym jeśli  zużyto więcej surowców, to do produkcji potrzeba było więcej energii. Większe było też zapotrzebowanie na transport, konieczny do przewiezienia cięższych produktów i surowców do ich wytworzenia.

Ale nie tylko o ekologię tu chodzi - z gęstością materiałów wiąże się ich współczynnik przewodzenia ciepła. Im materiał ma większą gęstość tym lepiej przewodzi ciepło. Jest to zjawisko niekorzystne.

Dlatego stosowanie materiałów o niskiej gęstości, jak autoklawizowany beton komórkowy zmniejsza straty ciepła przez ściany budynku, ale i jest bardziej ekologiczne.

Załóżmy, że chcemy zbudować ściany o współczynniku przenikania ciepła Uc = 0,15 W/(m2·K) i porównajmy pustak, cegłę i beton komórkowy. Mury  z pustaka ceramicznego, jak i cegły silikatowej musiałyby mieć grubość ponad 50 cm. W przypadku betonu komórkowego PP4-0,50 firmy H+H wystarczy mur o 6 cm cieńszy - tylko 44 cm. Dodatkowo grubość izolacji termicznej w przypadku pustaków ceramicznych i cegły silikatowej musiałaby być większa o odpowiednio 5,2 i 6,2 cm, w porównaniu do ścian z  betonu komórkowego.

A to przekłada się negatywnie i na stan naszego portfela, i na zanieczyszczenie środowiska. Koszt budowy murów, z uwagi na grubość izolacji termicznej, będzie się zwiększał. A jeżeli potrzebujemy o 25% grubszą izolację to o tyle zwiększamy emisje CO2 i zużycie surowców koniecznych do jej wyprodukowania.

źródło: H+H

Dodano: 2015-02-09

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej