Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Musimy budować cieplejsze domy

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie nowe dyrektywy, które mają na celu ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynków. Wynika to z troski o zużywające się w błyskawicznym tempie zasoby paliw naturalnych (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny).

Najważniejszą zmianą dla branży materiałów ściennych jest zaostrzenie obowiązujących wartości współczynnika przenikania ciepła U. Ta wartość dla ścian zewnętrznych (przy temperaturze wewnętrznej nie niższej niż 16°C) nie może być większa niż 0,25 W/(m2·K). Przed 2014 rokiem maksymalna dopuszczalna wartość wynosiła 0,30 W/(m2·K).

Zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła o 0,05 W/(m2·K) powoduje wprost oszczędności od 120 do ok. 500 zł rocznie (w domu jednorodzinnym o powierzchni ścian zewnętrznych 150 m2 przy aktualnych cenach energii).

Te warunki spełnia już dziś beton komórkowy - typowe bloczki mają współczynnik przewodzenia ciepła λ o wartości do 0,155 W/(m·K) (w zależności od klasy gęstości). Są też jeszcze lepiej izolujące, idealne do budowania ścian jednowarstwowych, bloczki H+H TERMO PP2-0,35 ze współczynnikiem 0,095 W/(m·K) oraz H+H SUPERTERMO PP1,5-0,30, które mają 0,085 W/(m·K).

Warto wiedzieć, że w 2021 roku wartość współczynnika przenikania ciepła nie będzie mogła być wyższa niż 0,20 W/(m2·K). Pomyślmy o tym już dziś podejmując decyzję o wyborze materiałów budowlanych.

źródło: H+H

Dodano: 2015-03-16

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej