Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budowanie, które oszczędza wodę

Kiedy wykańczamy ścianę płytkami ceramicznymi, bierzemy pod uwagę przede wszystkim cenę kafli. Ale nie można zapomnieć o klejach i fugach, które zdecydowanie podnoszą koszt wykończenia 1 m2 ściany. Taka sama sytuacja jest przy stawianiu murów. Cena cegieł, pustaków czy bloczków z betonu komórkowego to jedno, a drugie to koszt zaprawy do ich łączenia.

Bloczki z betonu komórkowego pozwalają budować z zastosowaniem cienkiej spoiny, a tym samym budować ekonomicznie. Cienka spoina to 1-3 mm, zaś tradycyjna nawet 15 mm. Przy ścianie z bloczków H+H o grubości 24 cm musimy liczyć się ze zużyciem około 2,4 kg zaprawy do spoin cienkowarstwowych i około 1,5 litra wody na każdy metr kwadratowy ściany. Koszt takiego rozwiązania to ok. 2 zł/m2.

Natomiast stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną, zużywamy ok. 24 dm3 zaprawy, czyli około 7,5 litra wody i 42 kg suchej, gotowej mieszanki do zapraw. To daje koszt ok. 15 zł/m2. Można oczywiście taką zaprawę wykonać bezpośrednio na budowie, ale koszt będzie ponad 2 razy wyższy niż przy cienkiej spoinie - ok. 4,30 zł na 1 m2 ściany.

źródło: H+H

Dodano: 2015-04-08
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej