Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budowanie, które oszczędza wodę

Kiedy wykańczamy ścianę płytkami ceramicznymi, bierzemy pod uwagę przede wszystkim cenę kafli. Ale nie można zapomnieć o klejach i fugach, które zdecydowanie podnoszą koszt wykończenia 1 m2 ściany. Taka sama sytuacja jest przy stawianiu murów. Cena cegieł, pustaków czy bloczków z betonu komórkowego to jedno, a drugie to koszt zaprawy do ich łączenia.

Bloczki z betonu komórkowego pozwalają budować z zastosowaniem cienkiej spoiny, a tym samym budować ekonomicznie. Cienka spoina to 1-3 mm, zaś tradycyjna nawet 15 mm. Przy ścianie z bloczków H+H o grubości 24 cm musimy liczyć się ze zużyciem około 2,4 kg zaprawy do spoin cienkowarstwowych i około 1,5 litra wody na każdy metr kwadratowy ściany. Koszt takiego rozwiązania to ok. 2 zł/m2.

Natomiast stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną, zużywamy ok. 24 dm3 zaprawy, czyli około 7,5 litra wody i 42 kg suchej, gotowej mieszanki do zapraw. To daje koszt ok. 15 zł/m2. Można oczywiście taką zaprawę wykonać bezpośrednio na budowie, ale koszt będzie ponad 2 razy wyższy niż przy cienkiej spoinie - ok. 4,30 zł na 1 m2 ściany.

źródło: H+H

Dodano: 2015-04-08

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej