Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy mury mogą być promieniotwórcze?

Zacznijmy od tego, że wszystkie substancje mineralne zawierają składniki mające swoją naturalną promieniotwórczość. Beton komórkowy jest produkowany właśnie z surowców mineralnych - wapna, cementu, piasku i wody. Co za tym idzie ma też swoją naturalną promieniotwórczość.

Od lat 80. ubiegłego wieku w Polsce są prowadzone badania surowców i materiałów budowlanych właśnie pod kątem promieniotwórczości. Co z nich wynika?

Materiały budowlane do wznoszenia ścian dzielą się na trzy grupy:

  • niskoaktywne - beton komórkowy, silikaty oraz beton zwykły
  • średnioaktywne - keramzytobeton, beton lekki na kruszywie keramzytowym
  • o podwyższonej aktywności - ceramika budowlana, żużlobeton i beton komórkowy na bazie popiołów lotnych

Nie ma więc wątpliwości, że beton komórkowy H+H jest materiałem bezpiecznym. Jednak pamiętajmy, że wszystkie materiały dopuszczone do stosowania były dokładnie przebadane przez uprawnione instytucje w kraju i zagranicą i wszystkie są bezpieczne dla ludzi!

źródło: H+H

Dodano: 2015-06-17

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej