Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jaka gęstość betonu komórkowego jest najlepsza?

Gęstość betonu komórkowego to jeden najważniejszych parametrów technicznych wpływających na izolacyjność termiczną ścian wykonanych z tego materiału. Beton komórkowy H+H ma strukturę złożoną z bardzo wielu komórek, w których jest powietrze, czyli najlepszy izolator cieplny. W związku z tym w kwestii izolacyjności cieplnej nie ma dla siebie konkurencji.

Materiał ten wpisuje się idealnie w trendy związane z budownictwem energooszczędnym. Oceniając produkty z betonu komórkowego H+H w kontekście ciepła musimy wziąć pod uwagę jego klasę gęstości. Od gęstości bowiem jest uzależniona  izolacyjność cieplna, ale i wytrzymałość na ściskanie oraz izolacyjność akustyczna. Elementy z betonu komórkowego H+H mają klasy gęstości od 300 kg/m3 do 700 kg/m3.

Jaki więc beton wybrać - bardziej czy mniej gęsty? Zasada jest taka, że im niższa klasa gęstości tym lepsza izolacyjność termiczna (choć niższa wytrzymałość na ściskanie). Dlatego na ściany zewnętrzne należy wybierać beton komórkowy "lekkich" klas, takich jak PP1,5-0,30, PP2-0,35 czy PP2,5-0,40. Beton komórkowy H+H niskich klas gęstości jest jednym z nielicznych materiałów ściennych, z których można budować ściany jednowarstwowe niewymagające dodatkowych warstw ocieplających.

Beton komórkowy większych gęstości wykorzystuje się w ścianach, gdzie potrzebna jest większa wytrzymałość, czy lepsza izolacyjność akustyczna. Są to na przykład wewnętrzne ściany działowe, wewnętrzne ściany nośne lub też ściany w budynkach o wielu kondygnacjach, gdzie nie można zastosować betonu komórkowego "lekkich" klas z uwagi na mniejszą wytrzymałość na ściskanie.

źródło: H+H

Dodano: 2015-08-05

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej