Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Historia betonu komórkowego


Mówi się, że powstanie betonu komórkowego jest wynikiem poszukiwań nowego budulca, który uchroniłby lasy przed zbyt intensywnym wyrębem. Zaczęło się to w Szwecji, gdzie drewno stanowiło podstawowy materiał budowlany do wznoszenia domów.

W roku 1929 właśnie w Szwecji rozpoczęła się produkcja betonu komórkowego na skalę przemysłową. Choć już pod koniec XIX wieku powstały pierwsze opracowania podstawowych zasad jego wytwarzania, a pierwsze patenty zarejestrowano w 1890 r. w Niemczech. Materiał ten zyskał wielu zwolenników, tym bardziej, że jest to budulec naturalny, może nie aż tak jak drewno, ale jednak - składa się bowiem z piasku, wody, wapna i cementu.

W Polsce już w 1949 r. w wytwórni cegły silikatowej w Redzie uruchomiono pierwszą eksperymentalną produkcję betonu komórkowego. Dziś jest kilku wiodących producentów, którzy sprzedają swoje produkty w Polsce. Jednym z nich jest duńska firma H+H. Grupa H+H została założona 1909 r. i do dziś jej siedziba znajduje się w Kopenhadze. Do Polski firma weszła w 2006 r. i produkuje beton komórkowy w zakładach w Warszawie, Lidzbarku, Puławach, Gorzkowicach, Redzie i Żelisławicach.

źródło i zdjęcie: H+H

Dodano: 2015-10-15
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej