Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Świetlówki energooszczędne za darmo w ramach akcji "Zielona energia"

Dzięki energooszczędnym świetlówkom podarowanym przez Urząd Miasta w ramach kolejnej edycji akcji "Zielona energia", 20 tys. poznaniaków zaoszczędzi aż 5 mln zł.

Projekt "Zielona energia" po raz pierwszy poznański Urząd Miasta i gnieźnieński magistrat przeprowadziły w ub.r. 100 tys. energooszczędnych świetlówek trafiło wówczas do szkół, otrzymali je uczniowie i pracownicy oświaty. Tamte świetlówki miały moc 18 W, co odpowiada stuwatowej tradycyjnej żarówce.

W tym roku 20 tys. świetlówek trafi do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie. Energooszczędne świetlówki będą miały większą moc - 23 W i jasność 130-watowej żarówki.  W tym roku trafiamy do zupełnie innej grupy mieszkańców, do tych najuboższych. Wielu podopiecznych MOPR to osoby starsze, słabo widzące. Przekonają się, że dzięki świetlówkom nie tylko mogą sporo zaoszczędzić, ale też cieszyć się mocnym światłem, podkreśla Leszek Kurek, dyrektor wydziału ochrony środowiska.

Dobrej jakości świetlówka kosztuje ok. 20 zł, ale wydatek zwraca się szybko. Świetlówka energooszczędna, jaką otrzymają poznaniacy jest ośmiokrotnie trwalsza od zwykłej żarówki. Wytrzyma 8 tys. godzin, co daje ok. roku świecenia bez przerwy. Na każdej takiej świetlówce oszczędzamy rocznie 254 zł. Poznaniacy zaoszczędzą łącznie aż 5 mln zł! Dzięki akcji emisja CO2 do atmosfery zmniejszy się o 13 tys. ton, a my zaoszczędzimy 125 wagonów z węglem, wyjaśnia Kurek.

Obok świetlówki w specjalnie zaprojektowanym biało-niebiesko-zielonym opakowaniu z napisem "Zielona energia dla ciebie", podopieczni MOPR otrzymają także poradnik "Jak oszczędzać energię w domu", a dzieci książeczkę "Ekomiś i jego klimatyczne przygody".

Chcemy przekonać ludzi do oszczędzania energii. Większość naszych podopiecznych takich świetlówek sama by nie kupiła. Wiele osób, które do nas trafiają, to ludzie wykluczeni społecznie, a także cyfrowo, niewiele wiedzą na temat technicznych nowości. Nie chcemy, aby byli również "wykluczeni energetycznie", mówi Włodzimierz Kałek, dyrektor MOPR.

Do jednorodzinnych gospodarstw trafi 6 tys. świetlówek energooszczędnych, dwukrotnie więcej do gospodarstw wielorodzinnych. Pozostałe świetlówki otrzymają pracownicy MOPR oraz środowiskowe domy samopomocy i obłożnie chorzy. Świetlówki można odebrać w najbliższej filii MOPR oraz za pośrednictwem opiekunek PCK.

Tegoroczna akcja, uwzględniająca koszty utylizacji, kosztowała miasto 240 tys. zł. Projekt został sfinansowany z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
zdjęcie: www.gazeta.pl

Dodano: 2009-11-23

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej