Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zielona energia a deklaracje ekologiczne Polaków

Obecnie ok. 98 procent dostarczanej do naszych mieszkań energii pochodzi z elektrowni, wykorzystujących węgiel kamienny i brunatny. Przedstawiciele koncernów energetycznych są zdania, że zainteresowanie "zieloną energią" to tylko deklaracje.

TNS OBOP przeprowadziło we wszystkich większych regionach kraju badania dotyczące postaw wobec odnawialnych źródeł energii. 53 procent mieszkańców aglomeracji katowickiej byłoby skłonnych płacić wyższe rachunki za zieloną energię. Identyczny wynik zanotowano w Wielkopolsce. Deklaracje ekologiczne mieszkańców Małopolski, Pomorza i wschodniej Polski nie są już tak optymistyczne. Są oni mniej chętni do płacenia z własnej kieszeni za ekologię.

Oczywiście mamy świadomość, że w praktyce na taki krok zdecydowałoby się zapewne jakieś 20-30 procent mieszkańców, ocenia prof. Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, który od lat propaguje większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (sprzeciwiając się zarazem energetyce jądrowej).

Gdy przychodzi do płacenia, sprawy wyglądają już nieco inaczej, komentują specjaliści z koncernów energetycznych. Jak przyznaje Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Vattenfall, ze strony odbiorców indywidualnych nie ma zbyt dużego zainteresowania zieloną energią. Na około milion klientów spółki zaledwie niecały tysiąc zamówiło ten produkt. Dzieje się tak, mimo że w stosunku do porównywalnej oferty, ale nie bazującej na odnawialnych źródłach energii, jest ona droższa zaledwie o pięć złotych.

Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Jest to co prawda produkt internetowy (odejście od papierowych faktur i pozostałej związanej z nim dokumentacji stanowi również o ekologiczności tej oferty), ale gdy rachunki miały tradycyjną, papierową formę, również zainteresowanie nim nie było zbyt duże, twierdzi Kamila Świłło-Bocheńska z działu marketingu Vattenfall.

źródło: www.katowice.naszemiasto.pl
zdjęcie: www.drewno.pl

Dodano: 2009-11-26

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej