Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy UE znacznie podwyższy poziomy redukcji emisji gazów cieplarnianych?

W Brukseli przedstawiono raport, którego przesłanie ogólne zakłada, że działania na rzecz redukcji emisji i wiążące się z nimi zmiany ścieżki rozwoju gospodarczego pozwolą zmniejszyć przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi państwami członkowskimi UE.

Unia Europejska mogłaby podwoić swój cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku z 20 do 40 proc., a do 2050 r. do 90 proc. w porównaniu z poziomem roku 1990, twierdzą autorzy raportu opracowanego przez Stockholm Environment Institute, we współpracy z Friends of the Earth Europe.

Raport pt. "Udział Europy w stawianiu czoła wyzwaniom klimatycznym: działania wewnętrzne i międzynarodowe obowiązki, aby chronić planetę" określa nowe cele, które są możliwe do osiągnięcia nie tylko pod względem finansowym.

Do realizacji tych zamierzeń nie trzeba wykorzystywać niebezpiecznych lub niesprawdzonych technologii, dowodził podczas konferencji dr Charles Heaps ze Stockholm Environment Institute, główny autor raportu. Warunkami sukcesu są: połączenie działań na rzecz radykalnej poprawy efektywności energetycznej, przyspieszenie wycofania paliw kopalnych, znaczne zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i zmiana stylu życia.

Scenariusz zakłada stworzenie nowych miejsc pracy, osiągnięcie znacznych oszczędności wynikających z poprawy efektywności energetycznej, poprawę standardu życia i stanu zdrowia mieszkańców Europy.

Wprowadzenie tego scenariusza w życie będzie kosztowało około 1,94 bln euro. Kwota ta odpowiada w przybliżeniu 2 proc. zdyskontowanego, łącznego unijnego PKB w latach 2010-2020 (111 bln euro), czyli około 2 euro dziennie na osobę. Jest to wartość zbliżona do wyników innych badań na ten temat.

Dr Charles Heaps uważa, że skala i tempo niezbędnych zmian mogą wydawać się przytłaczające i rzeczywiście będą wymagały mobilizacji gospodarek europejskich. Jednakże brak działań będzie tak kosztowny, że wybór takiej ścieżki jest dużo bardziej nieprzekonujący i niebezpieczny.

Zbigniew Karaczun, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, należącego do organizacji Friends of the Earth, uważa, że Polską również powinna ograniczyć emisje o 40 proc. do 2020 r.

Mamy ogromny potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim poprzez oszczędzanie energii i wykorzystanie jej odnawialnych źródeł, termomodernizację budynków oraz poprawę sprawności wytwarzania energii elektrycznej, mówi Karaczun. Brakuje niestety instrumentów wsparcia tych zmian, mimo że pozwoliłyby one nie tylko ograniczyć emisje, ale także zwiększyłyby innowacyjność polskiej gospodarki.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.chip.pl

Dodano: 2009-12-03

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej