Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy oszczędzamy prąd przestawiając dwukrotnie zegarki?

Dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu w znikomym stopniu przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej. Polskę do przestawiania wskazówek zegara obliguje obecnie dyrektywa unijna o czasie letnim.

Zmiana czasu pomaga rozwiązać kilka problemów w takich sektorach jak rolnictwo, turystyka i transport. Ocena zmiany czasu na oszczędność prądu nie jest jednoznaczna w krajach unijnych , poinformowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Komisja Europejska przypuszcza jedynie, że wprowadzenie czasu letniego i wydłużenie okresu działalności lub rekreacji przy dziennym świetle "może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii".

Od uzyskanych tak oszczędności odjąć jednak należy większe zużycie energii na dogrzewanie się wczesnym rankiem lub dodatkowe zużycie paliw spowodowane możliwym zwiększeniem ruchu wieczorem, kiedy jest jeszcze jasno.

Różne są też obserwacje krajów członkowskich. Z przedstawionych Komisji Europejskiej analiz przez Francję i Bułgarię wynika, że kraje te stwierdziły u siebie obniżenie zużycia energii elektrycznej w związku ze zmianą czasu o 0,01 proc. w skali roku, natomiast nie odnotowały go m.in. Słowenia, Estonia i Łotwa.

Nie wiadomo jednak, jak sytuacja wygląda w naszym kraju. Zdaniem wiceminister w Polsce przedsiębiorstwa energetyczne, ze względu na praktycznie nie zauważalny wpływ tego faktu na oszczędzanie prądu, nie prowadzą takich badań, które jednoznacznie określałyby stan faktyczny.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.dziennik.pl

Dodano: 2009-12-05
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej