Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Gminne oczyszczalnie ścieków a unijne dotacje

Aktualizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) dobiega końca. Projekt, który zostanie wkrótce przedstawiony Radzie Ministrów, zakłada zainwestowanie do 2015 r. ok. 30 mld zł w gospodarkę wodno-ściekową kraju. To ponad dwa razy mniej, niż planowały samorządy.

Oznacza to, że tylko połowa inwestycji będzie zrealizowanych. Gminy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na mniejsze dochody, liczyły na dofinansowanie inwestycji, mówi Andrzej Porawski, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wszystkie miejscowości powyżej 2 tys. mieszkańców powinny posiadać do 2015 r. oczyszczalnię ścieków. W tym roku Polska musi spełnić unijne normy w zakresie zanieczyszczeń wód. Niewypełnienie zobowiązań będzie oznaczało kary finansowe.

Gminy muszą więc prowadzić kosztowne inwestycje. Ale tylko projekty umieszczone na liście priorytetowej w KPOŚK mogą się ubiegać o unijne dofinansowanie. Dlatego samorządy starały się za wszelką cenę o wpisanie swoich inwestycji do programu. Ich propozycje opiewały na 73 mld zł. Ostatecznie w projekcie drugiej aktualizacji KPOŚK znalazło się 1313 priorytetowych inwestycji, w ramach których ma zostać wybudowanych 30,6 tys. km sieci kanalizacyjnej oraz 746 oczyszczalni ścieków.

Kluczowe dla spełnienia zobowiązań akcesyjnych będą inwestycje w aglomeracjach powyżej 15 tys. mieszkańców, które generują 85 proc. wszystkich zanieczyszczeń biodegradowalnych, uzasadnia wybór Wojciech Nasiłowski, główny specjalista w Departamencie Inwestycji i Nadzoru Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, odpowiedzialnego za aktualizację programu.

Gminy uznane za priorytetowe nie dostaną jednak dotacji od razu. Najpierw muszą przedstawić dokumentację potwierdzającą opłacalność ekonomiczną projektu, a jednym z trudniejszych do wypełnienia wymogów jest konieczność przyłączenia przynajmniej 120 mieszkańców na kilometr kanalizacji. Samorządy mogą się spodziewać wsparcia realizacji projektów z funduszy unijnych na poziomie 30 - 40 proc., dodaje Wojciech Nasiłowski.

KPOŚK jest już po konsultacjach międzyresortowych. Rząd ma się zająć projektem na przełomie grudnia i stycznia.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: www.wodociagi-sroda.pl

Dodano: 2009-12-08

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej