Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Problemy z wdrożeniem technologii CCS w Polsce

Progiem rentowności dla wdrożenia technologii wychwytywania CO2 jest cena uprawnień do emisji tego gazu 30 euro za 1 tonę. Próg ten może się obniżyć, wraz z doskonaleniem technologii CCS i transportu dwutlenku węgla. W skali świata, CCS może przyczynić się do redukcji dwutlenku węgla o 20-28 proc. Pozostaje jednak problem akceptacji społecznej dla tej nowatorskiej metody obniżenia nieuchronnych kosztów wzrostu cen energii, powiedział Jacek Piekarz, szef Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych, Vattenfall. Bez tego proces inwestycyjny w Polsce może zostać opóźniony, bo nie znajdą się inwestorzy gotowi ryzykować w badania i rozwój technologii CCS.

Jak wykazał dr Marcin Liszka z Politechniki Śląskiej, zaniechanie działań w najbliższych dwóch latach już w 2015 roku może podwyższyć koszt ceny energii elektrycznej u producenta do 246 zł/MWh (obecnie poniżej 200 zł).

Zastosowanie technologii CCS ma dwa główne aspekty. Pierwszy wiąże się z zapewnieniem bezpiecznego składowania CO2 pod ziemią. Zdaniem dr Adama Wójcickiego z Państwowego Instytutu Geologicznego, w Polsce najlepiej nadawać się będą do tego głównie (w ponad 70 proc.) złoża wód solankowych i skały porowate, na głębokości od 800 do 2500 m (wody słodkie leżą na głębokości ok. 200 m). Ich potencjał szacowany jest na 5-10 mld ton CO2. W mniejszym zakresie możliwe jest skorzystanie z kolektorów w postaci wyrobisk po gazie ziemnym i ropie nafowej.

Drugim problemem jest spadek sprawności netto bloków energetycznych, które wdrożą technologię wychwytu CO2. W zależności od technologii, waha się on w granicach 8 proc. (IGCC -przyp. red. ang. integrated gasification combined cycle - technologia bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa lub też kompleks zgazowania pozostałości rafineryjnych) do 12 proc. (PF-MEA). Przy wysokich i rosnących cenach uprawnień emisji CO2 najlepsze efekty, czyli najniższą cenę prądu, zapewnia układ IGCC, a próg opłacalności jej wdrożenia wynosi przy koszcie uprawnień 20 euro/tonę.

Odrębną kwestią jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów w sprawie składowania CO2, co określa unijna tzw. dyrektywa CCS. Zdaniem dyskutantów, planowana regulacja powinna być spójna z innymi przepisami, wdrażającymi przepisy pakietu klimatyczo-energetycznego, a nie jednostkowo - przez nowelizację ustawy prawo geologiczne i górnicze.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.jupiterimages.com

Dodano: 2009-12-11

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej