Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

30 lat będzie ważne pozwolenie na elektrownię wiatrową

Pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, na których mają być budowane elektrownie wiatrowe, będzie ważne nawet 30 lat.

Inwestorzy będą mieli więcej czasu na przygotowanie inwestycji związanej z budową farm wiatrowych na morzu. Pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich będzie ważne maksymalnie 30 lat, a nie pięć, jak obecnie.

Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy z 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. (Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1502 z późn. zm.), która powstała w sejmowej Komisji Przyjazne Państwo.

Warunkiem skorzystania z takiego rozwiązania będzie konieczność uzyskania w ciągu pięciu lat pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej. Ponadto w ciągu ośmiu lat od uzyskania pozwolenia na wzniesienie i wykorzystanie sztucznej wyspy na cele elektrowni wiatrowej inwestor będzie musiał rozpocząć jej eksploatację.

Przygotowanie projektu elektrowni wiatrowej na morzu, wraz z wnioskiem o pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie, trwa około siedmiu lat, ze względu na konieczność wykonania np. specjalistycznych badań środowiska morskiego.

Nowelizacja wprowadza także mechanizm przedłużania ważności pozwolenia o kolejne 20 lat, jeżeli wykorzystanie inwestycji będzie zgodne z wydanym pozwoleniem.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.postcarbon.pl

Dodano: 2009-12-14

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej