Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ranking ekologicznych miast - Warszawa w tyle

Warszawa zajęła 16. miejsce w rankingu ekologicznych miast sporządzonym na podstawie badań "European Green City Index", przeprowadzonych w 30 dużych miastach europejskich przez Economist Intelligence Unit (EIU), oddział brytyjskiego magazynu "The Economist? na zlecenie firmy Siemens.

Pierwsze miejsca w rankingu ekologicznych miast zajmują stolice państw skandynawskich: Kopenhaga, Sztokholm i Oslo. Kolejne miejsca objął Wiedeń, Amsterdam i Zurych. W pierwszej dziesiątce uplasowały się także Helsinki Berlin, Bruksela i Paryż. Miejsca tuż przed Warszawą zajęły Wilno (13.), Rzym (14.) i Ryga (15.). Bezpośrednio za stolicą Polski znalazły się Budapeszt i Lizbona. Ostatnie miejsce w rankingu przypadło dla Kijowa.

Badanie ocenia 30 miast w ośmiu kategoriach pod względem: emisji CO2, energii, budynków, stanu komunikacji miejskiej, zużycia i jakości wody, jakości powietrza, wykorzystania odpadów i gruntów oraz zarządzania środowiskiem.

Z badań wynika, że wsród ekologicznych miast najmniej CO2 do otoczenia emituje Oslo, tylko 2,5 ton na mieszkańca rocznie - średnia w UE wynosi 8,5 tony. W Oslo również zużywa się najmniej energii w przeliczeniu na mieszkańca. Najczystsze powietrze jest w Wilnie, najbardziej oszczędne budynki stoją w Berlinie, najlepsza woda i najwyższa stopa recyklingu jest w Amsterdamie, a najbardziej ekologicznym transportem publicznym jeżdżą mieszkańcy Sztokholmu. W kategorii wsparcia na ochronę środowiska pierwsze miejsce zajęły Bruksela, Kopenhaga, Sztokholm oraz Helsinki i tylko w tej kategorii Warszawie udało się wejść do pierwszej dziesiątki, zajęła miejsce 5.

Warszawa podejmuje wiele inicjatyw środowiskowych, lecz mimo to, nadal jest wiele do zrobienia. Niedawno władze Warszawy przedstawiły nowy plan zrównoważonego zużycia energii, który zakłada zmniejszenie emisji CO2 o 20 proc. Miesiąc temu uruchomiono też pierwszą w mieście elektrostację dla samochodów na prąd. Promocja takich pojazdów to jeden z priorytetów władz miasta. Warszawa powoli staje się coraz bardziej ekologicznym miastem, ale do liderów w Europie jeszcze trochę jej brakuje.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: Carsten Andersen

Dodano: 2009-12-16

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej