Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rusza program "Solarna Szczawnica"

Uzdrowiskowe miasteczko Szczawnica (woj. małopolskie) rozpoczyna realizację programu "Solarna Szczawnica", dzięki któremu 370 budynków zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody.

Burmistrz miasta Grzegorz Niezgoda podpisał umowę na zakup i montaż ponad 1,5 tys. sztuk kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 3,6 tys. m2. Instalacje zostaną zamontowane w ciągu najbliższych miesięcy na 370 budynkach w Szczawnicy.

Program "Solarnej Szczawnicy" jest bez wątpienia programem dla wytrwałych, zarówno w odniesieniu do władz samorządowych, które dążyły do jego zaistnienia, jak i do mieszkańców, którzy do tego projektu przystąpili i którzy mimo długiego okresu oczekiwania na zakończenie podjętych w 2007 roku procedur nie wycofali się z przedsięwzięcia, ocenił burmistrz Niezgoda.

Realizacja przedsięwzięcia o wartości ponad 8,4 mln zł będzie możliwa dzięki pozyskanej przez władze Szczawnicy dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 4,2 mln zł oraz dzięki pożyczce otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w wysokości 3,5 mln zł. Mieszkańcy i instytucje uczestniczące w projekcie wnieśli wkład własny w wysokości 10 proc. kosztów kolektorów słonecznych w ich domach.

W wyniku programu "Solarna Szczawnica" blisko 30 proc. domów w Szczawnicy zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody. Podstawową korzyścią, jaką przyniesie program, jest ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza, co jest bardzo ważne dla miasta uzdrowiskowego, jakim jest Szczawnica. Mieszkańcy skorzystają też na niższych rachunkach za energię wykorzystywaną do ogrzewania wody, podkreślił burmistrz Niezgoda.

Według założeń kolektory słoneczne montowane na dachach ogrzeją w okresie letnim całą wodę używaną w gospodarstwie domowym, a zimą w 15-20 proc. wspomogą istniejące ogrzewanie.

źródło: PAP
zdjęcie: www.ekolektor.pl

Dodano: 2009-12-28

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej