Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

CO2 wywinduje ceny ciepła

Jeśli Polska przegra walkę  z Brukselą o darmowe uprawnienia do emisji, wówczas w trzy lata ciepło może zdrożeć o 30 proc. Obecnie ciepłownicy dostają uprawnienia do emisji CO2 za darmo, ale od 2013 r. ma się to zmienić.

Darmowe uprawnienia będą przysługiwały już tylko na 80 proc. emisji. Problem w tym, że Unia chce, by było to 80 proc. emisji najbardziej ekologicznych ciepłowni, czyli gazowych. W Polsce większość ciepłowni oparta jest na zdecydowanie mniej ekologicznym węglu, co oznacza, że wiele zakładów będzie miało za darmo nie 80, ale np. około 50 proc. emisji.

Polska walczy, by podstawą obliczeń dla ciepłowni węglowych były najlepsze ciepłownie węglowe. Jeśli przegra, to nasze rachunki za ciepło wzrosną w krótkim czasie o około 30 proc.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Agnieszka Wocal / AG

Dodano: 2010-01-04

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej