Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W "gminie zielonego wzrostu" walczą przeciwko wiatrakom

Jedna z największych farm wiatrowych w Europie ma powstać w Dusznikach w Wielkopolsce. Planowana inwestycja wywołała jednak opór mieszkańców gminy.

Gmina Duszniki ma 156 km kw. powierzchni. Na połowie tej powierzchni staną 64 gigantyczne wiatraki. Słup każdego z nich będzie miał 100 metrów wysokości. Budowę wiatraków popiera wójt, ale przeciwna temu projektowi jest spora grupa mieszkańców, która zaczęła zbierać podpisy przeciwko inwestycji, która ma się zacząć jesienią tego roku. Obawa przed chorobami i infradźwiękami to podstawowe argumenty, którymi kierują się przeciwnicy budowy wiatraków.

Wiatraki budzą też wątpliwości w związku z licznymi w tym rejonie dzikimi ptakami. Wójt wskazuje, że dzięki wiatrakom gmina będzie miała kilka milionów złotych rocznie z podatku od nieruchomości.

Wartą 1,5 mld zł farmę wiatraków chce budować spółka PSWM Wielkopolska. Inwestycję sfinansują Polskie Elektrownie Wiatrowe. Obecnie inwestor uzgadnia szczegóły z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu.

źródło: Gazeta Wyborcza
zdjęcie: www.pswm-wielkopolska.com.pl

 

Dodano: 2010-01-05

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej