Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Program usuwania wyrobów zawierających azbest

Minister Gospodarki przeznaczył w ubiegłym roku 4 mln zł na koordynację wieloletniego "Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032". Było to 95,6% środków budżetu państwa, jakimi dysponował na ten cel.

Pieniądze przekazano m.in. na dotacje celowe 68 gmin, 4 powiatów i 3 województw, które przeznaczyły je na opracowanie lokalnych programów usuwania wyrobów zawierających azbest oraz na działania edukacyjno-informacyjne. Zmodernizowano za nie także elektroniczny system monitorowania realizacji "Programu..." oraz przeprowadzono kolejny etap badań stężenia włókien azbestu w powietrzu na terenie Polski.

Jak informuje wiceminister gospodarki Rafał Baniak, udzielając odpowiedzi na interpelację poseł Marzenny Drab, w tym roku ,"zgłoszono do projektu ustawy budżetowej" także kwotę 4 mln zł na realizację celów "Programu...". Środki przeznaczone będą na wzrost świadomości społecznej problemu zagrożeń azbestem oraz na udzielenie dotacji samorządom na opracowywanie przez nie programów usuwania wyrobów zawierających azbest.

Według szacunków w 2009 r. w Polsce pozostaje w użytkowaniu 14,5 mln ton wyrobów z azbestem.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.gazetylokalne.pl

Dodano: 2010-01-12

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej