Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ekologiczne rozwiązania przynoszą gminom wymierne korzyści

Większość projektów, realizowanych przez samorządy, dotyczy gospodarki wodno-ściekowej. Niektóre gminy robią jednak dużo więcej ponad to, co muszą.

Mamy w Polsce gminy, które wychodzą przed szereg, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania. Przykładem jest Trzcianne na Podlasiu, gdzie postarano się o gminną oraz przydomowe oczyszczalnie, mówi Przemysław Nawrocki, ekspert WWF Polska.

W gminie zmieniono również sposób ogrzewania budynków, począwszy od siedziby urzędu, a skończywszy na budynkach mieszkalnych. Wymieniono piece opalane węglem na nowe, w których spalana jest biomasa.

Dzięki realizacji projektów ekologicznych można zarówno chronić środowisko, jak i oszczędzać. Wie o tym dobrze gmina Dzierzgoń. Ich projekt obejmował termomodernizację szkół oraz budynków użyteczności publicznej. Pozwala to oszczędzić od 13 tys. zł do 32 tys. zł rocznie (w zależności od obiektu i zapotrzebowania na energię).

W 294 gospodarstwach indywidualnych zainstalowano systemy solarne. Korzyści, jakie płyną z ekologicznych rozwiąząń, widać już przy analizie kosztów eksploatacyjnych. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego zmniejszyły się one z 8593 zł w przypadku ogrzewania gazem ziemnym do 429 zł rocznie. Na takim rozwiązaniu korzysta również środowisko. Redukcja dwutlenku siarki wynosi 55 proc., a tlenku węgla - 90 proc.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.brzeszcze.olx.pl

Dodano: 2010-01-21

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej