Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rząd wesprze projekt instalacji CCS w Bełchatowie

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka polskiej energetyce potrzebna jest realizacja projektów CCS. Potrzebna jest jednak współpraca rządu i spółek realizujących te inwestycje.

Polska występuje o dwa projekty instalacji CCS - jeden realizowany przez Tauron z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie, drugi przez PGE w Bełchatowie i widzimy pewne ryzyko związane z tą drugą inwestycją. Na podstawie oszacowań firmy doradczej oszacowano w tym przypadku koszt redukcji, wtłoczenia CO2 na poziomie około 60 euro za tonę, co przy najbardziej elastycznym podejściu do tego projektu pokazuje trwałą nierentowność, przyznał Waldemar Pawlak. Ze strony Ministerstwa Gospodarki bardzo jednoznacznie wspieraliśmy potrzebę jego zrealizowania, tak aby nie była to tylko dyskusja papierowa ale zbadanie jakie są rzeczywiste parametry takiej instalacji na konkretnym projekcie, przypomniał wicepremier.

Pomimo tego PGE wyraziła zgodę na realizację projektu instalacji CCS pod warunkiem zagwarantowania 100 proc. finansowania ze środków zewnętrznych. Myślę, że musimy w tym przypadku podejść do sprawy już na poziomie rządu, aby wsparcie dla tego projektu było przekonujace także dla PGE, i aby spółka zrealizowała ten projekt. Byłaby to wielka strata dla polskiej energetyki, gdyby nie udało się wykorzystać tej szansy. Wiadomo, że w przypadku Bełchatowa nie ma co liczyć na 100 proc. finansowanie zewnętrzne. Gdybyśmy dysponowali takimi środkami to PGE nie byłaby nam do tego celu potrzebna. Niezbędne wydaje się więc zaangażowanie przedsiębiorstw, które mają do odegrania największą rolę jeżeli chodzi o sprawy ochrony klimatu, czyli przedsiębiorstw energetycznych, podkreślił Waldemar Pawlak.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.strefabiznesu.nto.pl

Dodano: 2010-01-26

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej