Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ekologiczne torby za darmo

W Polsce codziennie zużywa się średnio 15 milionów foliowych jednorazówek, które trafiają na wysypiska, albo co gorsze, do lasów. Plastikowe reklamówki, które rozkładają się przez 400 lat i są wykonane m.in. z ropy naftowej wydzielają do środowiska metan, amoniak i siarkowodór.

Płócienna torba w sklepie kosztuje 2 zł, ale można ją mieć za darmo. Marta Jarosz, inicjatorka akcji ekologicznej oferuje mieszkańcom Żagania ekologiczne torby. Wystarczy przyjść i poprosić. I już nie zaśmiecać środowiska. W ciągu tygodnia urząd rozdał około tysiąca siatek. Dostały je między innymi przedszkolaki z dwóch miejskich placówek oraz wielu mieszkańców. Ekologiczne torby są nie tylko promocją miasta - sprzyjają także środowisku.

To nie jedyna akcja ekologiczna, w którą Marta chce zaangażować kolegów z urzędu i mieszkańców miasta. Każda okazja jest dobra, żeby dbać o swoje środowisko naturalne. Urzędnicy chcą organizować ekologiczne konkursy dla dzieci, w których będą się uczyć, jak segregować śmieci i jak żyć w zgodzie z naturą.

Praktycznie każdego miesiąca jest jakiś ekologiczny dzień, tłumaczy żagańska urzędniczka. Taka postawa pokazuje, że każda gmina może włączyć się w akcje na rzecz ochrony środowiska i przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej obywateli.

źródło: www.gazetalubuska.pl
zdjęcie: Małgorzata Trzcionkowska

Dodano: 2010-01-29

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej