Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Polskie prognozy dotyczące rozwoju odnawialnych źródeł energii

Polska 29 stycznia przekazała do Komisji Europejskiej prognozę będąca realizacją zobowiązania wynikającego z art. 4 ust. 3 Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania i stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) dokument jest bardzo ogólny, ponieważ nie określa planowanej wielkość produkcji zielonej energii elektrycznej, nie wspominając już o podziale na poszczególne technologie produkujące energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Według PSEW prognozie można zarzucić przyjęcie mało ambitnego celu, dla ilości energii wyprodukowanej z OZE w roku 2020 (przekroczenie obowiązku o niepełne 0,5 proc.). Biorąc pod uwagę potencjał oraz korzyści wynikające z rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, istotne jest zwiększenie planów dla OZE w tworzonym obecnie przez Ministerstwo Gospodarki krajowym planie działań.

Prognozy przedstawiane przez pozostałe kraje EU są znacznie ambitniejsze. Kraje, które planują przekroczenie swojego celu w większym stopniu niż Polska to Hiszpania (2,7 proc.), Grecja (2 proc.), Szwecja (1,2 proc.) i Niemcy (0,7 proc.)

PSEW zwraca uwagę, że porównując prognozę będącą realizacją zobowiązania wynikającego z Dyrektywy z prognozą z załącznika nr. 2 do Polityki Energetycznej Polski 2030 roku (Prognoza zapotrzebowania na paliwa i energię do 2030 roku), różnice w prognozowanych wartościach dla końcowego zużycia energii z OZE są minimalne, można przypuszczać, że prognoza przekazana pod koniec stycznia do Brukseli opera się właśnie na tym dokumencie.

Jak wynika z prognozy, Polska nie przewiduje do 2020 roku konieczności wykorzystania energii odnawialnej spoza kraju w celu wypełnienia obowiązku jej udziału w zużyciu energii finalnej (do zrealizowania celu wystarczający jest własny potencjał produkcyjny).

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.windandpower.pl

Dodano: 2010-02-03

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej