Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dom energooszczędny to dom pełen pozytywnej energii

Budowę domu pełnego światła, zdrowego i oszczędnie wykorzystującego energię, należy starannie zaplanować.Tym, którzy planują budowę domu energooszczędnego firma Velux  podpowiada, jakie kroki wykonać, by dom był pełen pozytywnej energii.

Dom energooszczędny z perspektywy słońca

Aby wykorzystać naturalne ciepło i zminimalizować jego straty, okna do poddaszy należy zainstalować od południa wykorzystując bezpośrednie światło słoneczne, gwarantujące największą ilość światła dziennego i pozytywny bilans energetyczny. Strata ciepła określana jest współczynnikiem U mówiącym o izolacyjności termicznej okna, natomiast zysk ciepła - współczynnikiem g, charakteryzującym zdolność pozyskiwania energii ze słońca. Co ciekawe, dobrze usytuowane okna zyskują więcej energii niż tracą dając pozytywny bilans energetyczny.

Dom energooszczędny to więcej światła

W jednej trzeciej pomieszczeń panują niekorzystne warunki dla zdrowia, podczas gdy ludzie spędzają w nich aż 90 proc. swojego czasu. Problemy ze snem i niedobór witaminy D to tylko niektóre dolegliwości związane z małą ilością świeżego powietrza i światła dziennego. Zminimalizowanie zużycia energii na oświetlenie i zapewnienie dobrego samopoczucia jest możliwe dzięki zadbaniu o odpowiednią liczbę okien w pomieszczeniu.

Aby uzyskać właściwą ilość światła dziennego i dodatni bilans energetyczny, powierzchnia okien powinna stanowić 20 proc. powierzchni podłogi w pomieszczeniach od południa, 10 proc. w pomieszczeniach od północy i 10-20 proc. od wschodu i zachodu w zależności od rodzaju pomieszczenia. Doświetlić można również takie miejsca, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych okien - wykorzystując świetliki tunelowe i okna do płaskich dachów.

Darmowa energia do ogrzania domu energooszczędnego

Uzupełnieniem okien w systemie ogrzewania w domu energooszczędnym sa kolektory słoneczne. Jak podaje WWF, zaledwie 7 proc. energii w naszym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru, słońca, wody, geotermii czy biomasy. System kolektorów słonecznych pozwala aż w 70 proc. pokryć zapotrzebowanie na energię zużywaną do ogrzewania wody. Głównym elementem kolektora decydującym o jego wydajności jest miedziany absorber, który przekazuje energię cieplną ze słońca do ogrzania wody. Ogrzana słońcem do wysokiej temperatury woda może być również uzupełnieniem domowego systemu grzewczego.

Izolacja w domu energooszczędnym

Eksperci podają, iż dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można chronić dom energooszczędny przed stratami ciepła, minimalizując zużycie energii na ogrzewanie. Dla zapewnienia maksymalnej izolacyjności cieplnej i zysku energetycznego istotne jest użycie odpowiednich szyb w zależności od orientacji okien. Jednokomorowa szyba energooszczędna od południa zapewni dodatni bilans energii i maksimum doświetlenia, zaś energooszczędna dwukomorowa szyba zastosowana od północy zmniejszy straty ciepła do minimum i zapewni właściwe doświetlenie.

Kontrola światła i klimatu wnętrza

Latem rolety zewnętrzne chronią przed przegrzewaniem i oszczędzają energię elektryczną potrzebną do klimatyzacji. Zimą koncentrujemy się na izolacji, latem chronimy się przed ciepłem. W pełnym wykorzystaniu zalet światła dziennego i energii słonecznej pomagają odpowiednie produkty przeciwsłoneczne - rolety, żaluzje i markizy. W najcieplejsze dni obniżają temperaturę wnętrza nawet do 7 st. C, a zimą redukują straty ciepła do 30 proc.

źródło: www.egospodarka.pl
zdjęcie: www.velux.pl

Dodano: 2010-02-04

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej