Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak chronić klimat?

Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery to jeden z priorytetów europejskiej polityki energetycznej w dążeniu do spowolnienia globalnego ocieplenia klimatu. Troska o środowisko to także niewielkie, codzienne czynności, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco przyczynić się ochrony środowiska naturalnego.

Polacy są pozytywnie nastawieni do wykorzystania energii odnawialnej. Ponad połowa z nich deklaruje chęć płacenia za energię więcej, jeśli byłaby ona pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie 57% wskazuje odnawialne źródła energii jako najbardziej ekologiczne rozwiązanie energetyczne, wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi".

Energia odnawialna może być powszechnie wykorzystywana dla potrzeb indywidualnych odbiorców. Chęć zainstalowania kolektorów słonecznych w swoim domu deklaruje dziś blisko 75% Polaków. Zestaw solarny to jednorazowy wydatek rzędu 10 tys. zł. Jednak odpowiednio dobrany do potrzeb domu jednorodzinnego pozwala w skali roku zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody, co stanowi około 20% kosztów energii zużywanej na podgrzewanie wody i ogrzewanie budynku jednorodzinnego, mówi Kamil Dolata, ekspert programu "Gaspol kibicuje klimatowi".

W Polsce roczne wielkości promieniowania słonecznego wynoszą od 900 do 1150kWh/m2, co stwarza dobre warunki do efektywnego wykorzystania tego źródła energii, dodaje Dolata.

Jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia klimatu jest zwiększona emisja szkodliwych gazów cieplarnianych, jak dwutlenek węgla czy tlenek azotu. Gazy te tworzą nieprzepuszczalną barierę dla promieni słonecznych powodując tym samym ocieplenie powierzchni Ziemi. Do zmniejszenia emisji CO2 i ochrony klimatu przyczynia się m.in. odpowiednia racjonalizacja i zarządzanie energią.

Ograniczenie zużycia energii w Unii Europejskiej o 20%, pozwoliłoby do końca roku 2020 zmniejszyć emisję szkodliwych gazów o blisko 800 mln ton. Co ważne, w dążeniu do osiągnięcia tego celu istotne znaczenie mają także działania i codzienne nawyki każdego mieszkańca Europy, komentuje ekspert programu, Bożena Wróblewska.

Eksperci programu "Gaspol kibicuje klimatowi" wytypowali kilka istotnych zasad, dzięki którym każdy z nas może znacząco przyczynić się do ograniczenia zużycia energii oraz redukcji emisji CO2 do atmosfery. Proponują m.in.: obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden stopień. W ten sposób według szacunków ekspertów ograniczenie emisji CO2 wyniesie niemal 300 kg. rocznie.

Podstawą jest dobra izolacja domu. Ciepło uciekające przez źle izolowane ściany, okna czy dach to strata energii nawet do 50%. Wybór autogazu zamiast benzyny to także sposób na ochronę klimatu. Jest on bardziej przyjazny środowisku niż benzyna ze względu na znacząco niższy poziom emisji dwutlenku węgla i tlenku azotu, nawet do 68%. Wybranie ekologiczne rozwiązania energetyczne, np. energooszczędne oświetlenie. Zamiast ogrzewać dom energią elektryczną czy węglem, np. gaz płynnym lub ziemnym. Eksperci programu proponują także rozważenie instalacji kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w domu.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.klimatyzacja.pl

Dodano: 2010-02-11

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej