Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Wielka Brytania również nie wykorzystuje potencjału produkcji biomasy

Nie tylko Polska nie wykorzystuje potencjału produkcji biomasy. Zjawisko to zauważono również w Wielkiej Brytanii, gdzie zaledwie ułamek powierzchni uprawnej przeznacza się do produkcji biomasy.

Według SAC (Scottish Agriculture College) obecnie jedynie 17 tys. ha jest przeznaczone pod uprawę miskanta oraz zagajników będących źródłem biomasy. Obecny przyrost produkcji biomasy nie jest wystarczający, aby osiągnąć 15 proc. udział bioenergii w ogólnym zużyciu energii w Wielkiej Brytanii do 2020 r.

Raport SAC wykazuje, że potrzeba jeszcze dekady, dla pełnego rozwoju produkcji wierzby energetycznej oraz miskanta. Obecny potencjał biomasy w Wielkiej Brytanii stanowi ekwiwalent 14,7 odt (oven dried tonnes), co odpowiada 70 tys. GWh energi. Perspektywy dla produkcji biomasy wydają się polepszać wraz ze wzrostem świadomości społecznej zwłaszcza młodych ludzi. Na razie jednak społeczeństwo jest sceptycznie nastawione do plantacji biomasy wokół miast i wsi.

Brytyjskie Narodowe Centrum Upraw Pozażywnościowych - NNFCC, jest zdania, że jakkolwiek uprawy pod biomasę są coraz bardziej atrakcyjne, to jednak są dalej mniej opłacalne niż uprawy rolnicze.

Polska mogłaby prowadzić produkcję biomasy na 1 mln ha gleb, a nie jak dotychczas na zaledwie 10 tys. ha.

źródło: www.portalspozywczy.pl
zdjęcie: www.rolnicze24.pl

 

Dodano: 2010-02-12

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej