Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Polska musi utylizować odpady

Obecnie w Polsce około 86% wszystkich odpadów komunalnych trafia na wysypiska śmieci, niecałe 9% jest segregowane, 4% poddawane obróbce mechaniczno-biologicznej, a tylko 1% odpadów ulega obróbce termicznej. W ciągu najbliższych lat proporcje te muszą być jednak znacznie zmienione.

Według norm narzuconych Polsce przez Unię Europejską już w tym roku ilość odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska musi zostać zredukowana do 75% w stosunku do roku 1995, w 2013 do 50%, a w 2020 roku ilość ta nie może przekroczyć 35%. W przypadku nie wywiązania się z wymogów Unii Europejskiej grożą nam kary wynoszące nawet do 260 tysięcy euro za każdy dzień zwłoki w dostosowywaniu się do przepisów.

Teraz już pozostała tylko kwestia wyboru opłacalnej technologii utylizacji odpadów, by nie marnować tego, co da się wykorzystać. Technologii, która będzie zarówno efektywna jak i ekologiczna. W przeciwnym razie byłoby to brakiem odpowiedzialności społecznej, powiedział Rod Bryden, prezes Plasco Energy Group podczas konferencji "Innowacyjna alternatywa zagospodarowania odpadów komunalnych".

Do tej pory w Polsce funkcjonuje tylko jedna spalarnia odpadów - Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie. 12 kolejnych obiektów (m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku, Olsztynie oraz wspólny dla Bydgoszczy i Torunia) czeka na akceptację Komisji Europejskiej na liście Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska na rozwój obiektów utylizacji odpadów przyznała Polsce dotację w wysokości 3,8 mld zł.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.ekoenergia.blogspot.com

Dodano: 2010-02-23

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej