Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Gmina wyda pozwolenie na budowę

Gmina będzie wydawać pozwolenie na budowę - taką zmianę ustawy Prawo budowlane proponuje sejmowa komisja "Przyjazne Państwo".

W dniu 11 lutego odbyło się pierwsze czytanie projektu, według którego zmianie ulec miałby art. 82a Prawa budowlanego. Nowe brzmienie tego przepisu upoważniałoby starostę do powierzenia wójtom gmin, wchodzących w skład właściwego powiatu, prowadzenie spraw zarezerwowanych dla organu administracji architektoniczno-budowlanej. Pozwolenia na budowę, czyli imienne decyzje administracyjne, także wchodziłyby w zakres kompetencji, które będzie można delegować do wykonywania gminom.

Gmina, komunalna osoba prawna lub inna komunalna jednostka organizacyjna występująca jako inwestor, wyłączona byłaby z tego upoważnienia. Proponowane zmiany dyktowane są chęcią ograniczenia formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jak twierdzą projektodawcy, nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że wprowadzenie nowej regulacji w znaczny sposób ułatwi mieszkańcom kontakt z administracją.

Obecnie, aby uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba się udać do najbliższego starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) lub w niektórych przypadkach do właściwego wojewody. Rząd w oficjalnym stanowisku pochlebnie wypowiedział się o komisyjnych poprawkach, więc jest całkiem realne, że wejdą one w życie.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: www.futureblog.pl

Dodano: 2010-02-24

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej