Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Gminy chętnie korzystają z dofinansowań na solary

Gminy coraz częściej korzystają z rożnych możliwości dofinansowania kolektorów słonecznych z Unii Europejskiej i zachęcają swoich mieszkańców do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia.

Ostatnio gminy Frampol, Józefów, Krasnobród, Szczebrzeszyn i Zwierzyniec ogłosiły zapisy osób chętnych na instalowanie w swoich posesjach kolektorów słonecznych. Teraz także władze Tomaszowa Lubelskiego chcą pomóc w instalacji coraz popularniejszych solarów.

Właściciele prywatnych budynków będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 86% wartości instalacji. Szacuje się, że solary z pomocą miasta będzie mogło zainstalować od 300 do 600 mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego. Ostateczna liczba zależy od kosztów inwestycji, między innymi od tego czy będą to kolektory tylko do podgrzewania ciepłej wody, czy również do centralnego ogrzewania. Obecnie trwają zapisy i przyjmowane są deklaracje, instalacja kolektorów słonecznych planowana jest na 2011 rok. Projekt prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny.

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w Polsce energetyka słoneczna cieplna, a dalszej w dalszej perspektywie fotowoltaika (PV), zacznie się bardzo szybko rozwijać. Szacunki IEO wskazują, że udział energii słonecznej cieplnej w zużyciu energii ze źródeł odnawialnych w 2020 r. wyniesie ponad 4,4%, a w zużyciu energii finalnej w Polsce ponad 1%. Potencjał energetyki słonecznej termicznej do praktycznego wykorzystania wynosi ponad 32 000 TJ i umożliwiłby zainstalowanie do 2020 r. ponad 22 mln m2 kolektorów słonecznych.

Generalnie idziemy od energetyki wodnej i biomasy w kierunku energetyki wiatrowej i słonecznej (najpierw termicznej, potem też PV) i geotermalnej (najpierw ciepło potem energia elektryczna), mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.dobresolary.pl

Dodano: 2010-02-27

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej