Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Raport ONZ odnośnie elektrośmieci

Według raportu ONZ w najbliższej dekadzie czeka nas gwałtowny wzrost elektrośmieci, czyli odpadów pochodzących ze sprzętu elektronicznego. Wiele krajów nie jest przygotowanych do zarządzania zużytymi telefonami, komputerami oraz innym sprzętem elektronicznym.

W 2007 r. sprzedano na świecie ponad 1 miliard telefonów komórkowych. W 2008 roku tylko Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 150 milionów telefonów komórkowych i pagerów, czyli prawie dwa razy więcej niż 5 lat wcześniej. Rosnąca w takim tempie sprzedaż oznacza nieuchronny wzrost ilości elektrośmieci na świecie, których już dziś produkujemy 40 milionów ton rocznie.

Co ciekawe, Chiny pomimo wprowadzenia zakazu importu elektrośmieci, cały czas przyjmują odpady z krajów rozwiniętych. 2,3 miliona ton elektrośmieci stawiają ten kraj na drugim po USA miejscu na świecie pod tym względem. ONZ podaje, że większość tych śmieci jest usuwana w sposób nieprawidłowy  - w procesie tym uwalniane są toksyczne substancje.

Z raportu ONZ wynika, że w latach 2007-2020 ilość odpadów po starych komputerach w Chinach i Afryce Południowej wzrośnie o 400%. W Indiach odpady po wyrzuconych lodówkach podwoją się lub potroją, a liczba starych telefonów komórkowych w tym kraju wzrośnie 18-krotnie. W roku 2020 ilości elektrośmieci związanych z komputerami w krajach takich jak Senegal i Uganda wzrosną od czterech do ośmiu razy.

źródło: www.hotmoney.pl
zdjęcie: www.recykling.pl

Dodano: 2010-03-01

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej