Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Będą kary za śmieci

W Polsce około 95 proc. śmieci odbieranych od mieszkańców trafia na składowiska. Ten stan nie zmienia się od wielu lat mimo siedmiokrotnego podniesienia w ostatnich trzech latach stawek opłat marszałkowskich za składowanie odpadów.

W tym roku Komisja Europejska rozliczy Polskę ze zobowiązań dotyczących gospodarki odpadami. Zgodnie z nimi ilość odpadów organicznych (tzw. biodegradowalnych), jaka trafia na wysypiska, powinna zostać zmniejszona o jedną czwartą w porównaniu z 1995 r. Za trzy lata ma to być już tylko połowa.

Polsce grożą wysokie kary finansowe, które będą musiały zapłacić gminy. Musimy jak najszybciej zreformować obecny system gospodarki odpadami, powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Lubiatowski, dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego chce komunalnej własności odpadów. Teraz śmieci są wywożone przez prywatne firmy i gminy nie mają kontroli ani nad tym, dokąd trafiają odpady, ani nad sposobem segregowania i odzysku śmieci.

Zmianom sprzeciwił się minister gospodarki. Resort środowiska chce pójść gminom na rękę, tak by mogły kontrolować gospodarkę odpadami.

źródło: www.portalsamorządowy.pl
zdjęcie: www.um.zarow.pl

Dodano: 2010-03-09

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej