Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kolektory słoneczne, wiatraki i biogazownie - popularna energia odnawialna

Zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii jest duże. W tej chwili wiele powstających nawet indywidualnych domów jest wyposażane w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii np. kolektory słoneczne i pompy ciepła. Rośnie też zainteresowanie dużymi inwestycjami.

Kiedyś o takie inwestycje pytali tylko zapaleńcy, a w tej chwili interesują się tym również osoby prywatne niezwiązane z branżą. Największym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne, a jeśli chodzi o duże inwestycje to wiatraki i ostatnio też biogazownie, mówi Grażyna Kasprzak, ekspert ds. Inżynierii Środowiska z Banku Ochrony Środowiska.

Zainteresowanie inwestycjami w biogazownie warunkowane jest również przez rządowy projekt "Biogazownia w każdej gminie" zakładający, że do 2020 roku w Polsce powstać może około 2 tys. zakładów biogazowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel chce przeznaczyć 600 mln zł w formie pożyczek oraz 400 mln zł dotacji w ramach Programu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme - GIS), a banki oferują różnorodne kredyty.

Banki udzielające takich kredytów na inwestycje w biogazownie, stawiają przed zainteresowanymi tego typu działalnością liczne wymagania. Zaliczają się do nich m.in.

 • biznesplan;
 • decyzje administracyjne, w tym decyzje z zakresu ochrony środowiska;
 • warunki techniczne przyłączania do sieci elektroenergetycznej/cieplnej;
 • umowa przyłączeniowa;
 • umowa z dostawcami technologii i wykonania inwestycji;
 • umowy na dostawy substratów;
 • umowy na sprzedaż energii elektrycznej/ciepła/biogazu;
 • promesa koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej/cieplnej;
 • umowa serwisowa;
 • polisy ubezpieczeniowe;
 • ekspertyza oceniająca wydajność biogazu;
 • informacje dotyczące stanu finansowego aktualnie prowadzonej działalności;
 • udokumentowanie zbilansowania środków na całość inwestycji;
 • określenie udziału środków własnych i zagwarantowane prawo do dysponowania nieruchomością oraz zabezpieczenie spłaty kredytu.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.wiatraki.suwalki.pl

Dodano: 2010-03-12

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej