Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Na ekologiczne dotacje trzeba poczekać

Po likwidacji powiatowych i gminnych funduszy ochrony środowiska (zniknęły z początkiem stycznia tego roku) gmina i powiat nie mogą dotować budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, instalacji solarów czy ekologicznych kotłów.

Interpretacja jest prosta - samorząd nie może dopłacać do prywatnych inwestycji. Takie wspólne stanowisko wyrazili ministrowie środowiska i finansów. Mimo to władze Wodzisławia mają nadzieję, że Regionalna Izba Obrachunkowa wyda opinię, na mocy której dopłaty będą jednak możliwe.

Radni w Jastrzębiu przyjęli uchwałę o ekologicznych dotacjach i RIO jej nie uchyliło, być może i nam się uda to przeforsować, mówi Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu. W tym mieście chodzi głównie o dotacje do solarów i kotłów, ponieważ do przydomowych oczyszczalni ścieków dopłaca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który ciągle istnieje.

Z zapytaniem co dalej, prezydent wystąpił do RIO już w lutym. Odpowiedzi w dalszym ciągu nie ma i prędko nie będzie. Wraz z niedawną zmianą ustawy Regionalna Izba Obrachunkowa może wydać opinię nie w ciągu 30 dni, ale 60. Tak więc ma na to czas do 15 kwietnia.

Niestety okazało się, że opinia RIO nie jest wiążąca i nie wpływa na wynik dalszych kontroli przeprowadzanych przez Izbę w urzędzie miasta. To oznacza, że RIO swoją opinię może za kilka miesięcy zinterpretować inaczej, mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia.  Tak więc bałagan w interpretacji przepisów trwa.

W marcu pieniądze kumulowane wcześniej na kontach gminnych i powiatowych funduszach ochrony środowiska powinny trafić do budżetów samorządów. Janusz Wyleżych, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu proponuje, by nie roztrwonić ich, gdyż ciągle jest szansa na ekologiczne dotacje takie jak solary czy kotły. Minister zorientował się, że wylał dziecko z kąpielą i już zapowiada zmianę ustawę w trybie pilnym. Ma to nastąpić w ciągu pól roku. Poczekajmy więc i później przekażmy te pieniądze tam gdzie powinny trafić, mówi Wyleżych.

źródło: www.nowiny.pl
zdjęcie: www.4profi-t.com

 

Dodano: 2010-03-20

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej