Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Powstaną gminne punkty zbierania odpadów RTV i AGD

Na terenie własnej gminy będzie można oddać pralki, lodówki i stare telewizory. W ten sposób Ministerstwo Środowiska chce usprawnić zbiórkę niebezpiecznych odpadów.

Każda gmina wytyczy miejsce i zapewni kontener, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić odpady RTV i AGD. Rozwiązanie takie przewiduje projekt założeń do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, nad którym pracuje Ministerstwo Środowiska. Zgodnie z projektem samorządy będą także ułatwiać tworzenie takich punktów na swoim terenie przedsiębiorcom, którzy zajmują się zbieraniem zużytych sprzętów.

Obecnie stare lodówki czy pralki można znaleźć w rowach przy drodze. Dzieje się tak z uwagi na to, że w małych gminach i niektórych miastach w ten sposób zagospodarowywane są odpady z takich urządzeń, mówi Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Tłumaczy, że nawet w Warszawie, gdzie system zbiórki odpadów RTV i AGD był do niedawna modelowy, sytuacja się zmieniła.

Firma, która organizowała kilkanaście takich punktów, nie wytrzymała nieuczciwej konkurencji. Koszt zagospodarowania 1 kg zebranego w ten sposób odpadu wynosi 80 groszy. Na rynku są oferty nieuczciwych firm. Za kilkanaście groszy wystawiają one fałszywe zaświadczenia potwierdzające recykling przedsiębiorcom, na których spoczywa obowiązek organizowania i finansowania gospodarki odpadami z urządzeń. Włączenie gmin do systemu zbierania pozwoli ograniczyć patologie w tej dziedzinie, mówi minister.

Rozwiązanie ma pomóc także w zrealizowaniu wymagań nałożonych przez Unię, dotyczących zbierania w Polsce przynajmniej 4 kg elektroodpadów rocznie w przeliczeniu na jednego obywatela. Obecnie według oficjalnych danych zbiera się jedynie 1,5 kg.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.bytow.com.pl

 

Dodano: 2010-03-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej