Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ochrona klimatu a system elektroenergetyczny

Czy akcja "Godzina dla Ziemi", która ma zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego?

Akcja przeprowadzana przez organizację ekologiczną WWF, w czasie której wielu ludzi na całym globie na jedną godzinę gasi światło, ma na celu aby symbolicznie przeciwstawić się największemu, zdaniem ekologów, zagrożeniu dla naszej planety. Akcja ta apeluje o konkretne działania na rzecz ochrony klimatu. W akcję "Godzina dla Ziemi" włączają się osoby prywatne, firmy, a także władze miast, które wygaszają iluminacje spektakularnych budynków i obiektów.

PSE Operator, odpowiedzialny za funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, ostrożnie ocenia inicjatywę WWF. PSE Operator wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu trwałą zmianę nawyków odbiorców, skutkującą racjonalnym korzystaniem z energii elektrycznej na co dzień, komentuje Dariusz Chomka, rzecznik PSE Operator.

Według jego oceny gaszenie światła przez jedną godzinę w roku ma jedynie charakter symboliczny. Do realnych oszczędności, a nawet obniżenia rynkowej ceny energii może doprowadzić konsekwentne ograniczanie jej poboru w szczytowych momentach zapotrzebowania, szczególnie pomiędzy 18:00 a 21:00.

Takie zachowanie odbiorów pozwoliłoby zmniejszyć ilość drogiej energii kupowanej w celu pokrycia zapotrzebowania w okresie szczytowym, osiągnąć równowagę pomiędzy popytem i podażą w systemie, a także zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, dodaje rzecznik Operatora.

Według zapewnień Dariusza Chomki, dotychczasowe edycje akcji "Godzina dla Ziemi" nie miały jakiegokolwiek wpływu na funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.jupiterimages.com

Dodano: 2010-03-31

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej