Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nowa technologia generowania energii z odnawialnych źródeł energii

Bloom Energy Server to mini elektrownia, której działanie oparte jest na dużej baterii paliwowej, produkującej prąd z powietrza, różnych paliw odnawialnych i paliw kopalnych. Produkcja energii odbywa się dzięki procesom elektrochemicznym.

Według amerykańskich informacji technologia wykorzystywana w Bloom Energy Server jest ok. 67% bardziej ekologiczna niż tradycyjna technologia węglowa. Wiele zależy jednak od tego, jakie paliwo będzie stosował użytkownik. Mini elektrownia charakteryzuje się wysokim współczynnikiem sprawności i elastycznością (można łączyć bloki i moduły), a także wszechstronnością (wytwarzanie i przechowywanie energii).

We wnętrzu urządzeń znajdują się ceramiczne płytki pokryte specjalną emulsją i rozdzielone metalowymi płytami. Zestaw ten ma współpracować z wieloma rodzajami paliwa wytwarzając energię, dwutlenek węgla i jednocześnie dużo ciepła. Może działać bez przerwy. Za pomocą dołączanego wiatraka oraz baterii słonecznej, elektrownia jednocześnie gromadzi tlen oraz wodór. Kiedy nie ma możliwości generowania energii z odnawialnych źródeł, prąd wytwarzany jest ze zgromadzonych gazów.

Niewielkie rozmiary tych baterii sprawiają, że teoretycznie można je stawiać niemal wszędzie - w ogródku, czy na parkingu. Generator obecnie testowany jest przez: Bank of America, Coca-Cola, Cox Enterprises, eBay, FedEx, Google, Staples oraz Walmart. Google skorzysta z generatorów o łącznej mocy 400 kW, do zasilania eksperymentalnego centrum danych. eBay będzie zasilał swoje baterie odnawialnym biogazem, o łącznej mocy 500 kW.

Wyniki testów trzymane są jednak w tajemnicy - w praktyce okaże się jak bardzo niezawodna jest ta technologia. Obecnie nie jest znana dokładna cena za jedno takie urządzenie, jednak inwestycja w generator ma zwracać się w okresie 3 do 5 lat. Każde takie urządzenie może wyprodukować 100 kW energii - zasili 100 przeciętnych amerykańskich domostw lub jeden mały biurowiec.

Nowa technologia generowania energii z odnawialnych źródeł energii różni się od rozwijanej obecnie technologii wodorowej. W większej części opiera się na tlenie niż na wodorze, co obniża koszty.

źródło: www.bloomenergy.com
zdjęcie: www.fastcompany.com

Dodano: 2010-04-09

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej