Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Będą dotacje na kolektory słoneczne

Już na jesieni właściciele domów jednorodzinnych będą mogli zainstalować kolektory słoneczne i skorzystać z 45-proc. dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według Witolda Maziarza, rzecznika prasowego funduszu, do końca czerwca będzie znana lista banków, które już we wrześniu będą mogły udzielić kredytu pomniejszonego o naszą dotację. Wykaz banków, które zawarły umowy o współpracy z Narodowym Funduszem, będzie publikowany na stronie internetowej NFOSiGW.

Kredyty z 45-proc. dotacją adresowane będą do osób fizycznych posiadających prawo do nieruchomości, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory oraz do wspólnot mieszkaniowych. Wysokość takiego kredytu będzie mogła sięgać nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt nie może przekroczyć 2500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora, podaje w programie Narodowy Fundusz.

Kredyty będą oferowane w oparciu o umowy wynegocjowane przez Narodowy Fundusz we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Środki z kredytów mają być wypłacane bezgotówkowo, bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie faktur wystawionych na zakup i montaż tych urządzeń.

Wnioski o dotacje do kolektorów słonecznych będą składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpiszą umowę o współpracy. Dotacja na spłatę części kapitału kredytu bankowego wypłacana będzie po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, informuje NFOŚiGW.

Kolektory słoneczne służą do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia, która dociera do kolektora, zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz lub gaz. Jest to jeden ze sposobów uzyskiwania energii odnawialnej. Zakup takiego kolektora dla 2-4-osobowej rodziny to koszt od 6 do 10 tys. zł.

Kwota planowanych dotacji w latach 2010-12 wynosi 200 mln zł, a w latach 2013-14 - 100 mln zł.

źródło: www.wyborcza.pl
zdjęcie: www.matinstal.pl

Dodano: 2010-04-07

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej