Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ministerstwo Środowiska zaostrza kary za zanieczyszczanie środowiska

Ministerstwo Środowiska planuje zaostrzyć przepisy kodeksu karnego. Najpierw resort ostrzegał Polaków, że zanieczyszczanie środowiska to grzech, teraz chce, by było przestępstwem zagrożonym więzieniem.

Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?... To grzech ekologiczny! - tak w spotach telewizyjnych, przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Środowiska, ksiądz ostrzega wiernych.

Teraz resort środowiska idzie jeszcze dalej i planuje zaostrzyć przepisy kodeksu karnego. Musi to zrobić, bo wymaga od nas tego Unia Europejska. Mamy czas do końca roku, by poprawić prawo, tłumaczy profesor Wojciech Radecki, karnista specjalizujący się w prawie ochrony środowiska.

Sankcje karne sprawią, że przepisy ochrony środowiska będą skuteczniejsze, tłumaczy nam wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. One mają większe oddziaływanie niż sankcje administracyjne lub odpowiedzialność cywilna za szkody w środowisku.

I tak Ministerstwo Środowiska domaga się by w kodeksie karnym za zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi, które może zagrozić zdrowiu lub skazić świat roślinny i zwierzęcy, ustanowiono karę od trzech do pięciu lat więzienia. Jeszcze ostrzejsze sankcje przewiduje się, gdy następstwem zanieczyszczenia środowiska jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka lub poważne zatrucie środowiska. Wtedy sprawca ma podlegać karze 12 lat więzienia. To dowód na to, że zmienia się filozofia podejścia do przestępstw przeciw środowisku naturalnemu, tłumaczy prof. Wojciech Radecki.

Do tej pory rocznie za przestępstwa przeciw środowisku karano w Polsce średnio ok. 50 - 60 osób. Nigdy nie zajmował się tymi wyrokami Sąd Najwyższy, co jest dowodem, że orzekane kary były raczej niskie, więc skazani nie odwoływali się od nich, mówi Radecki. Ta pobłażliwość ma się jednak skończyć.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.lasypolskie.pl

Dodano: 2010-04-26

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej