Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Elektrownie wiatrowe wciąż budzą wątpliwości

Elektrownie wiatrowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Są opłacalne, ekologiczne, w miarę tanie. Okazuje się jednak, że do głosu dochodzą ostatnio także przeciwnicy wiatraków, twierdząc, że są one uciążliwe dla człowieka i wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Od kilkunastu miesięcy w wyznaczonych na budowę elektrowni miejscach na terenie gminy Międzychód stoją wysokie maszty, które pobierają dane o sile i kierunku wiatru na danej wysokości. Punkty takich pomiarów znajdują się najczęściej na wielkich połaciach pól, które spełniają wszelkie wymogi lokalizacyjne, takie jak odległość od zabudowań mieszkalnych, linii wysokiego napięcia czy lasów.

Rolnicy już dziś zacierają dłonie, czekając na dość wysokie korzyści finansowe z wydzierżawienia gruntu pod wiatrak. W tej chwili mam podpisaną wstępną umowę z firmą, zajmującą się rezerwowaniem obszaru pod elektrownie. Wydzierżawiłem tej firmie mój grunt. W zamian za to dostaję tysiąc złotych rocznie, mówi jeden z rolników. Gdy projekt zostanie zrealizowany ta kwota znacznie się zwiększy, dodaje.

Wszystko jednak zależy od tego jaki wiatrak zostanie postawiony, ponieważ wysokość wynagrodzenia nie zależy od wydzierżawionego areału, a od tego ile energii dany wiatrak wyprodukuje. Na razie gospodarze będą musieli jeszcze trochę poczekać na pieniądze pochodzące z elektrowni wiatrowych. Powodem są sprawy formalne, np. zmiana klasyfikacji ziemi, która najczęściej jest gruntem rolnym.

Ekologia, źródła odnawialne i do tego jeszcze duże korzyści majątkowe - takimi argumentami posługują się przedstawiciele firm, namawiając rolników do podpisania umowy o wynajem ziemi pod elektrownie. Ludzie mają świadomość, że elektrownie wiatrowe są ekologiczne, jednak coraz więcej osób ma co do tego wątpliwości.

źródło: www.wiadomości24.pl
zdjęcie: www.blogi.szkolazklasa.pl

Dodano: 2010-04-27

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej