Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nowa turbina wiatrowa firmy Siemens

Podczas tegorocznej wystawy European Energy Conference and Exhibition (EWEC) w Warszawie (20-23 kwietnia), firma Siemens Energy zaprezentowała nową turbinę wiatrową bezpośredniego napędu SWT-3.0-101 o mocy 3 MW, wyposażoną w generator o magnesach stałych.

Jak mówią przedstawiciele Siemens Energy posiadając połowę ilości elementów w stosunku do konwencjonalnej turbiny z przekładnią i ponad połowę mniej części ruchomych, nowa turbina wiatrowa ma niższe wymagania eksploatacyjne i jest dla klientów bardziej opłacalna. Henrik Stiesdal, główny inżynier Siemens Wind Power Business dodaje, że nowa turbina będzie generować o 25% wyższą moc niż urządzenie 2.3MW, ale przy niższej wadze i posiadając połowę mniej elementów. Naszym głównym celem przy budowie tego urządzenia było obniżenie stopnia skomplikowania, aby podnieść niezawodność i opłacalność.

Turbina wiatrowa z wirnikiem o średnicy 101m jest zdolna do pracy zarówno w morskich, jak i lądowych farmach wiatrowych. Gondola o długości 6.8m i średnicy 4.2m może być przewożona z wykorzystaniem standardowych pojazdów. Gondola SWT-3.0-101 waży 73 tony, to mniej niż w przypadku turbiny 2.3MW, mówi Stiesdal. Jednak pomimo kompaktowej budowy, daliśmy technikom i serwisantom więcej przestrzeni do pracy - po prostu ograniczyliśmy liczbę części.

Produkcja seryjna turbiny wiatrowej SWT-3.0-101 ma się zacząć w roku 2011.

źródło: www.energetyka.xtech.pl
zdjęcie: www.treehugger.com

 

Dodano: 2010-04-30

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej