Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Majowa zbiórka elektroodpadów w Legnicy

Duże zainteresowanie mieszkańców i udane dotychczasowe akcje sprawiły, że KGHM Ecoren szykuje się do kolejnej powszechnej zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD. Uczestnicy zbiórki będą mogli wymienić niepotrzebne elektroodpady na sadzonki wiosennych kwiatów i ekologiczne torby.

Będzie to kontynuacja prowadzonej przez KGHM Ecoren akcji "Energicznie chroń środowisko". Tym razem zbiórka elektroodpadów zaplanowana jest na sobotę 8 maja na terenie parkingu przed supermarketem Auchan Legnica (ul. Schumana 11). Stanie tam specjalne stoisko, na którym w godzinach 10.00 - 17.00 przyjmowany będzie drobny, wysłużony sprzęt elektryczny i elektroniczny. To doskonała sposobność, by przy okazji wiosennych porządków opróżnić nasze domy i mieszkania z zalegających elektroodpadów.

W punkcie zbiórki przyjmowany będzie sprzęt AGD, a także sprzęt audiowizualny i elektronarzędzia. To już trzecia tego typu akcja organizowana przez Ecoren w dużym mieście, ale całkiem niedawno zakończyliśmy zbiórki w 20 miejscowościach na terenie gminy Złotoryja. Wszędzie ta inicjatywa spotykała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, bywało, że specjalistyczny pojazd do odbierania elektroodpadów musiał przyjeżdżać w to samo miejsce kolejnego dnia, opowiada Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren.

Każdy, kto przyniesie zużyty sprzęt RTV i AGD, otrzyma w prezencie sadzonkę wiosennych kwiatów lub ekologiczną torbę na zakupy. Zebrane elektroodpady trafią do zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Rynarcicach, który już wkrótce rozpocznie swoją działalność. Zgodnie z obowiązującym prawem, starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych nie wolno wyrzucać na śmietnik - grozi za to mandat w wysokości do 5 tys. złotych. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest więc przekazanie go do przetworzenia.

Niestety, na europejskim tle Polska nie wypada pod tym względem najlepiej - w naszym kraju ilość zebranego zużytego sprzętu elektrycznego elektronicznego przekracza rocznie zaledwie 1 kg na mieszkańca (w 2008 roku było to dokładnie 1,48 kg), a tymczasem przepisy Unii Europejskiej mówią o zbieraniu przynajmniej 4 kg na osobę. Wzorem może być Norwegia, gdzie w 2009 roku ilość oddanego do przetworzenia zużytego sprzętu wyniosła aż 32 kg na mieszkańca.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: www.gorzow.pl

Dodano: 2010-05-06

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej