Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ruszą dopłaty do kolektorów słonecznych

Zakup i montaż kolektorów słonecznych będzie od września 2010 r. dotowany. Ze wsparcia będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych i wspólnoty mieszkaniowe.

Wielkość dotacji zależeć będzie od sposobu użytkowania budynku. Jeśli określony procent powierzchni wykorzystywany jest na działalność gospodarczą, wówczas koszty kwalifikowane będą pomniejszane o ten procent. Maksymalny udział powierzchni użytkowanej gospodarczo nie może przekroczyć 50 proc.

Dotacje na kolektory słoneczne nie będą przyznawane właścicielom budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej. Wielkość dotacji zależeć będzie od sposobu użytkowania budynku. Jeśli określony procent powierzchni wykorzystywany jest na działalność gospodarczą, wówczas koszty kwalifikowane będą pomniejszane o ten procent. Maksymalny udział powierzchni użytkowanej gospodarczo nie może przekroczyć 50 proc.

Dotacje nie będą przyznawane właścicielom budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej. O dotację mogą się ubiegać także osoby fizyczne, które są właścicielami budynków wielorodzinnych.

Wysokość dotacji może sięgać do 45 proc. kapitału kredytu wykorzystanego na sfinansowanie kosztów przedsięwzięcia. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosi wykaz banków, które będą udzielać takich kredytów. Kredyty oferowane będą przez wybrane banki w oparciu o umowy wynegocjowane przez Narodowy Fundusz we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. NFOŚiGW przewiduje podpisanie umów z bankami do końca czerwca 2010 r.

Wnioski o dotację na kolektory słoneczne powinny być składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpiszą umowę o współpracy z NFOŚiGW. Dotacja na spłatę części kapitału kredytu bankowego wypłacana będzie po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Od udzielonej dotacji kredytobiorca będzie musiał zapłacić podatek.

NFOŚiGW na zakup i montaż kolektorów słonecznych przeznaczy w formie dotacji 300 mln zł w latach 2010-2014, z czego 200 mln zł w latach 2010-2012, a pozostałe 100 mln zł w latach 2013-2014.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o premię termomodernizacyjną, remontową lub kompensacyjną z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Muszą wówczas przedstawić audyt energetyczny. Od 19 marca 2009 r. wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi 20 proc. wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu.

Należy mieć nadzieję, iż wkrótce nowelizacja dyrektywy w zakresie świadectw energetycznych, która wejdzie w życie w połowie tego roku będzie impulsem do wypracowania kolejnych form wspierania i inicjowania działań związanych z energooszczędnością. Tak się dzieje w ostatnich latach we Francji, która przygotowała cały pakiet finansowo-podatkowy dla tego rodzaju przedsięwzięć, mówi Marcin Piotrowski z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

źródło: www.rp.pl
zdjęcie: Solartime

Dodano: 2010-05-10

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej