Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ustawa o efektywności energetycznej wyprzedza stan świadomości społeczeństwa

Istnieje ryzyko, że ustawa o efektywności energetycznej jest szykowana dla nieprzygotowanego intelektualnie społeczeństwa, które nie zrozumie jej celów i nie będzie potrafiło w praktyce zrealizować wielu zapisów tej ustawy, ocenia prof. Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło projekt ustawy o efektywności energetycznej, który teraz zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Zdaniem prof. Tadeusza Skoczkowskiego ustawa o efektywności energetycznej wyprzedzi stan świadomości społeczeństwa.

Obawiam się, że jeżeli w dalszym ciągu ministerstwa gospodarki, środowiska i infrastruktury nie podejmą poważnych prac związanych z kampanią na rzecz efektywności energetycznej, to wejdzie ustawa, która będzie martwa. Nawet jeśli ją ktoś prawidłowo odczyta, to nie będzie takich podmiotów, które będą w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na usługi energetyczne, ocenia prezes KAPE.

W jego ocenie system białych certyfikatów, który jest zapisany jako główny mechanizm wzrostu efektywności energetycznej, jest bardzo dobry. Jest to jednak system bardzo skomplikowany, wymagający bardzo głębokiej wiedzy i dobrego przygotowania od wszystkich jego uczestników.

Prof. Skoczkowski twierdzi, że o ile sama idea białych certyfikatów jest bardzo prosta, to implementacja na poziomie wydawania certyfikatów jest przedsięwzięciem bardzo skomplikowanym.

Jego zdaniem nie będzie problemów z częścią polegającą na wydawaniu certyfikatów, ich umarzaniu i obrocie nimi, ponieważ jesteśmy do tego przygotowani. Będzie jednak problem z tym, ile komu dać certyfikatów i z takim zorganizowaniem tego systemu, aby nie dofinansowywał przedsięwzięć, które są rynkowo opłacalne.

Białe certyfikaty powinny być przyznawane tylko w takich przypadkach, gdy przedsięwzięcie energooszczędne jest obecnie ekonomicznie nieopłacalne. Białe certyfikaty powinny zachęcać do przeprowadzenia inwestycji energooszczędnej, biorąc pod uwagę przyszłe oszczędności energii i zysk ze sprzedaży certyfikatu.

Jeżeli ustawa o efektywności energetycznej zostanie źle wprowadzona w życie, to istnieje ryzyko, że będzie wspomagała również te przedsięwzięcia, które są ekonomicznie opłacalne i powinny być zrealizowane bez wsparcia publicznego w postaci białych certyfikatów, ocenia prezes Skoczkowski.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.energipas.pl

 

Dodano: 2009-10-15

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej