Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rozwój energetyki odnawialnej wymaga zmian w prawie

Koalicja Klimatyczna jest zdania, że do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce niezbędne jest uproszczenie procedur inwestycyjnych, przeniesienie większości kompetencji decyzyjnych na szczebel regionalny lub lokalny oraz przyjęcie niezbędnych zmian w legislacji.

Poprawiona powinna być ustawa o obszarach morskich RP i administracji morskiej w celu umożliwienia budowy morskich farm wiatrowych. Należy stworzyć otoczenie legislacyjne dla biogazowni rolniczych, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, lokalizacji oraz zagospodarowania substancji pofermentacyjnych.

Trzeba stworzyć również instrumenty wsparcia dla małych i mikro-źródeł energii odnawialnej, wykorzystywanych przez indywidualnych inwestorów i mieszkańców, w postaci mikro-dotacji oraz ulg podatkowych. Należy także wprowadzić jasne standardy ochrony środowiska w kontekście rozwoju energetyki odnawialnej z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Mając na uwadze potrzeby morskich farm wiatrowych, farm lądowych oraz innych rozproszonych źródeł energii "Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych" powinien uwzględniać intensywny rozwój elektroenergetycznych sieci przesyłowych oraz dystrybucyjnych.

Według Koalicji Klimatycznej polski plan powinien również wprowadzać zasady efektywnego gospodarowania środkami na wsparcie inwestycji (pochodzącymi z opłat zastępczych, środków UE i ze sprzedaży nadwyżek z Protokołu z Kioto). Środki te powinny być skierowane m.in. na inwestycje sieciowe, w tym linie przesyłowe lądowe i morskie.

Koalicja Klimatyczna proponuje, aby dokument uwzględniał utworzenie Departamentu ds. Energii Odnawialnej. Koordynacja realizacji kompleksowego planu i osiągnięcie ambitnych celów nie będą możliwe bez rozbudowania struktur odpowiedzialnych za rozwój OZE.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.pgesa.pl

 

Dodano: 2010-05-31

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej