Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dotacje na zieloną energię cieszą się dużym zainteresowaniem

Zainteresowanie przedsiębiorców pieniędzmi z Unii Europejskiej na inwestycje w produkcję zielonej energii jest rekordowo wysokie. Tylko kilku spośród 160 przedsiębiorców ma szanse na otrzymanie dotacji.

Resort gospodarki zakończył właśnie przyjmowanie wniosków o dotacje w ostatnim konkursie w ramach budżetu na lata 2007-2013. O dotacje na zieloną energię walczy 160 przedsiębiorców. Złożyli wnioski o kwotę 3,2 mld zł, czyli 16 razy więcej, niż wynosi budżet konkursu. Resort gospodarki przygotował niecałe 200 mln zł.

Przedsiębiorcy w ramach dotacji na zieloną energię mogą maksymalnie dostać 40 mln zł. O pieniądze z UE walczą duże inwestycje energetyczne (mniejsze są finansowane z dotacji dostępnych w regionach) o wartości idącej w setki milionów złotych. Dlatego żaden przedsiębiorca nie będzie ubiegał się o mniejsze wsparcie niż maksymalne, mówi Paweł Tynel z zespołu ulg i dotacji inwestycyjnych Ernst & Young.

Resort gospodarki obciął pulę pieniędzy przeznaczonych na tegoroczny konkurs. W ten sposób pozbawił przedsiębiorców ok. 300 mln zł. Jak tłumaczy Ministerstwo Gospodarki, zostały one przesunięte na konkurs, który został zorganizowany w 2009 roku. Wówczas to w wyścigu po unijne dotacje stanęło 120 przedsiębiorców. Wnioskowali o ponad 3,1 mld zł. Do podziału pierwotnie było ponad 700 mln zł. Razem z dodatkowymi pieniędzmi kwota urosła do 1 mld zł.

Najwięcej zgłoszonych w tym roku projektów dotyczy budowy farm wiatrowych oraz inwestycji związanych z biomasą.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: AFP

Dodano: 2010-06-10

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej