Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Konkurs na "Gminę przyszłości" - zgłoszenia do końca czerwca

Już tylko do końca czerwca br. gminy aktywnie działające na rzecz poprawy klimatu mogą zgłaszać swój udział w konkursie na "Gminę przyszłości". Dotychczas zgłoszenia nadesłało kilkanaście gmin z całej Polski.

Zainteresowanie konkursem wykazały gminy m.in. z woj. pomorskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

Głównym celem konkursu "Gmina przyszłości" jest wyróżnienie gmin inwestujących w proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz dbających o zrównoważony rozwój społeczności lokalnych i atmosferę w nich panująca. Konkurs realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi".

Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny, a do uczestnictwa w nim zaproszone są wszystkie gminy miejskie, wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Warunkiem jest zgłoszenie projektu w przynajmniej jednej z dwóch kategorii:

  1. Ekologia - projekty dotyczące wykorzystania w gminie rozwiązań opartych o zastosowanie energii odnawialnej i wykorzystanie nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań w zakresie gospodarowania energią np. wykorzystanie kolektorów słonecznych czy termoizolacji budynków.
  2. Społeczeństwo - projekty związane z dbaniem o przyjazny, dobry klimat wśród mieszkańców gminy np. budowa ośrodków kultury i sportu.


Ekologiczne rozwiązania energetyczne to szansa na ekonomiczny i społeczny rozwój gmin w Polsce. Wszelkie  inicjatywy pokazujące dobre praktyki w tym obszarze to inspiracja i zachęta dla innych do stosowania nowoczesnych rozwiązań. Konkurs pozwoli więc, nie tylko na wybór najaktywniej działających gmin, ale również na ich promocję i wsparcie w dalszym rozwoju,
przekonuje Andrzej Chodacz, Kierownik programu "Gaspol kibicuje klimatowi."

Innowacyjność oraz oryginalność zgłoszonych projektów oceni Rada Ekspertów, w skład której wejdą: dr inż. Arkadiusz Węglarz (KAPE), mgr inż. Artur Michalski (Grupa Doradztwa Europejskiego), dr Andrzej Hałasiewicz (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), mgr Bożena Wróblewska i mgr Kamil Dolata (Gaspol).

O wyborze najlepszej gminy zadecydują również mierzalne efekty przeprowadzonych działań: wielkość zmniejszonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zmniejszenie wydatków na energię czy liczba wygenerowanych nowych miejsc pracy. Do wyboru laureatów będą się mogli włączyć również internauci, głosując na stronie www.kibicujklimatowi.pl na najlepszą ich zdaniem gminę.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wrześniu br. na stronie www.kibicujklimatowi.pl. Laureaci konkursu otrzymają tytuł "Gminy przyszłości" oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. kolektory słoneczne.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: www.wartabol.pl

Dodano: 2010-06-22

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej