Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jakie będą korzyści z nowelizacji prawa o ochronie środowiska?

Ministerstwo Środowiska przygotowało pośpiesznie nowelizację prawa o ochronie środowiska tylko dlatego, że samorządowcy zaczęli protestować. Projekt nowelizacji został skierowany do Sejmu jako inicjatywa poselska.

Celowe gminne i powiatowe fundusze ochrony zostały włączone do budżetów tych jednostek od 1 stycznia 2010 r. Tym samym zadania funduszy przejęły bezpośrednio jednostki samorządowe. Na zadania związane z ekologią nadal będą przekazywane pieniądze z opłat i kar za korzystanie ze środowiska naturalnego. Ministerstwo Środowiska nie wzięło jednak pod uwagę osób fizycznych i prawnych, które korzystały z tych funduszy, prowadząc inwestycje zgodnie z ustawą o ochronie środowiska.

Nowa ustawa przewiduje możliwość wspierania z gminnych i powiatowych budżetów (z wpływów z opłat za korzystanie ze środowiska) projektów osób fizycznych i osób z osobowością prawną, np. wspólnot mieszkaniowych. Jeśli zmiany wprowadzone zostałyby w najbliższym czasie, to część zaplanowanych wcześniej projektów miałaby szansę na dofinansowanie.

Po stworzeniu odpowiedniego programu można by dofinansować utrzymywanie we właściwym stanie rowów odwadniających przez osoby fizyczne. Regulaminy wielu byłych powiatowych funduszy ochrony środowiska przewidywały konieczność dbania o urządzenia przeciwpowodziowe, jak też obserwowanie osuwających się mas ziemi. Po tegorocznej klęsce powodziowej można się spodziewać inicjatyw mieszkańców związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: www.storczyki.com

Dodano: 2010-06-26

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej