Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Szymon wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
126.0m2
czytaj dalej
Lipińscy Domy
Gotowy projekt domu Wenecja (DCP42a) wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
125.1m2
czytaj dalej
Krajobrazy
Gotowy projekt domu Sky wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
132.0m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Amarant wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
123.9m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa
135.8m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Okna i drzwi szyte na wymiar

Budowa domu niesie ze sobą konieczność dopilnowania wielu szczegółów. Czasami bowiem z pozoru drobne niedopatrzenia niosą za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dobrym tego przykładem są niewłaściwe wymiary okien czy drzwi w stosunku do przygotowanych na nie otworów.

Jakie powinny być te wymiary, a także z czego mogą wynikać ewentualne rozbieżności oraz problemy z dopasowaniem stolarki wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Przyjmuje się, że okna czy drzwi balkonowe powinny być węższe i niższe o 3-4 cm w stosunku do wymiarów przeznaczonych na nie otworów, czyli od 1,5 do 2 cm z każdej strony. Powstały w ten sposób luz montażowy umożliwia prawidłowe osadzenie drzwi czy okien, zapewnia stabilność konstrukcji oraz wymagane uszczelnienie. Zdarzają się niestety przypadki, kiedy luz montażowy wynosi nawet 8 cm z każdej strony. Taka jego wielkość jest niedopuszczalna i świadczy o złych wymiarach okna.

Przyczyn popełnienia tego błędu jest kilka i warto się z nimi zapoznać, gdyż pozwoli nam to uniknąć tego podobnych sytuacji we własnym domu. Najczęściej zbyt duży luz montażowy wynika z tzw. błędu pomiarowego lub też błędnie ustalonego poziomu '0". Na etapie zamawiania stolarki i pomiaru należy wskazać, o ile zmieni się ostateczna wysokość otworu w wyniku kolejnych wylewek, ociepleń, okładzin, dzięki czemu fachowcy będą mogli idealnie obliczyć wielkość luzu montażowego dla okien i drzwi.

Inną przyczyną niedopasowania stolarki do przygotowanego otworu jest wybór przez nas okna tzw. "typowego". Jeśli producent oferuje takie okna po niższej cenie, to handlowcy i mierzący otwory często mają tendencję do proponowania ich inwestorom. Powodem takiej sytuacji jest obawa, że inwestor nie zaakceptuje wyższej ceny okna o idealnych dla niego wymiarach, a sama oferta będzie "niekonkurencyjna". Handlowcowi zdarza się zapomnieć o konsekwencjach błędnego montażu i ewentualnych kosztach dodatkowych związanych z rozkuwaniem ścian lub dodatkowym "docieplaniem" budynku, co jest niezmiernie ważne w przypadku domu energooszczędnego.

Skutkuje to zakupem za dużych bądź za małych okien. Przy wyborze okien i drzwi do swojego wymarzonego domu warto zasięgnąć porady specjalistów. Zyska się wówczas pewność, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Prawidłowy montaż stolarki gwarantuje, że okna i drzwi będą szczelne i stabilne. Warto zatem tej kwestii poświęcić wiele uwagi i wziąć sobie do serce cenne rady fachowców.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Oknoplus

Dodano: 2010-07-05
Artykuł sponsorowany
Pompy ciepła w praktyce

Firma FONKO specjalizuje się w geotermalnych pompach ciepła bezpośredniego odparowania z pionowymi, gruntowymi wymiennikami ciepła tzw. sondami. Zakres oferowanych mocy zaczyna się już od 6 kW. czytaj więcej

Producent biologicznych i ekologicznych oczyszczalni ścieków

Jesteśmy producentem biologicznych i ekologicznych oczyszczalni ścieków. Wszystkie nasze wyroby wykonane są z żywic poliestrowych i włókna szklanego. czytaj więcej

Zdaniem eksperta

Aranżując oświetlenie w pomieszczeniach gospodarczych nie potrzeba nam wyszukanych wzorów lamp czy kryształowych abażurów. Ważne jest jednak aby wybrane przez nas oprawy były odporne na uszkodzenia mechaniczne, a emitowane źródło światła nie męczyło naszego wzroku.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
COP (Coefficient of performance) to współczynnik wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii (zwykle elektrycznej) zużytej przez pompę. Warto jeszcze dodać, że ilość uzyskanego ciepła to suma ilości energii "wyciągniętej" z dolnego źródła oraz zużytej... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej